Patey, Dobrowolski: Kryzys społeczny w Kazachstanie. Reperkusje dla Polski. Cz. 1

Kryzys społeczny w Kazachstanie. Reperkusje dla Polski.
- Kazachstan w ZSRR był jedną z bardziej zrusyfikowanych republik radzieckich.
- Po zakończeniu okresu tzw korienizacji w ZSRR realizowana była intensywna polityka sowietyzacji i rusyfikacji.
- Po rozpadzie ZSRR kraj próbował budować swoją niepodległość realizując ostrożne zmiany w sferze kultury, nauki języka kazachskiego
- Kazachstan po 1991 r wobec słabości organizacji społecznej szybko przeszedł pod kontrolę dawnych radzieckich lokalnych elit sprawujących zarząd nad Kazachstanem także w czasach komunistycznych.
- Praktycznie od czasu odzyskania niepodległości część społeczeństwa kazachskiego dążyła do większej emancypacji kultury i języka kazachskiego. Co spotykało się z kontrakcją środowisk rosyjskich i zrusyfikowanych.
- Kazachstan był w Polsce postrzegany jako rezerwowy zasób pozyskiwania surowców.
- Objęcie rządów przez wykształconego w Moskwie i rosyjskojęzycznego prezydenta może być początkiem procesu trwałej reintegracji Kazachstanu w przestrzeń polityczną Kremla i końcem tzw wielosektorowej polityki i balansu prezydenta Nursułtan Äbyszuły Nazarbajewa
- W związku z możliwym trwałym uzależnieniem politycznym od Kremla być może nie można już będzie brać pod uwagę Kazachstanu w projektach dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Dostawców kazachskich trzeba traktować jak przedsiębiorstwa z obszaru wyłącznej kontroli Kremla.
- Polsce sytuacja w Kazachstanie nie powinna być obojętna nie tylko ze względu na realizowane projekty gospodarcze, ale także dlatego iż mieszkają tam Polacy, potomkowie ofiar przesiedleń w ramach stalinowskich represji lat 30 tych XX w. Polska w związku z tym powinna przyjąć postawę życzliwą społeczeństwu Kazachstanu, mając jednak ograniczone możliwości samodzielnego oddziaływania na sytuację w tym kraju, zwiększoną skuteczność można uzyskać w ramach współpracy NATO i UE.
Krótka historia Kazachstanu.
Państwowość kazachska miała długą historię, a ciągłość struktur państwa sięga XV w, kiedy to w wyniku udanego powstania wydzielił się Chanat Kazachski.
Władza chanów była ograniczona przez mäslichat, radę sułtanów. W europejskiej tradycji parlamentarnej można doszukiwać się podobieństw do instytucji senatu.
Tendencje separatystyczne nie sprzyjały sile państwa Kazachów.
Brak jedności politycznej skutkował, szczególnie w XVIII wieku, funkcjonowaniem wielu chanatów kazachskich. Ich byt polityczny został następnie zakończony w pierwszej połowie XIX wieku drugą fazą kolonizacji rosyjskiej, kiedy zdecydowano się na likwidację lennej zależności chanów i wprowadzenie systemu bezpośredniego administrowania obszarami Kazachstanu. Najdłużej zarządzanym przez chanów państwem kazachskim była, podległa administracyjnie władzom rosyjskim w Orenburgu, Orda Bukejska.
Uległa ona likwidacji w 1845 roku, po śmierci chana Žängıra Bökejŭlego.
Wyobrażenie o funkcjonowaniu poddaństwa u Kazachów różniło się od tego, jak powinno wyglądać poddaństwo według urzędników rosyjskich. Kazachscy chanowie, sułtanowie i społeczeństwo rozumiało poddaństwo jako stosunki patron–klient.
Natomiast w carskiej Rosji utrzymywano silną hierarchiczną strukturę władzy. Gdy podejścia te zaczęły się wzajemnie wykluczać, narodziły się ruchy narodowowyzwoleńcze. Kazachowie niejednokrotnie występowali przeciwko polityce imperialistycznej.
Kazachscy historycy definitywny koniec chanatów łączą z upadkiem w 1847 r antyrosyjskiego powstania kierowanego przez koronowanego na chana Kenesarego Qasymŭlego.
W 1916 r wybuchło powstanie Kazachów brutalnie skupione przez wojska carskie. Powodem była obawa przed poborem mężczyzn i użycie ich budowania umocnień na froncie I wojny światowej.
W czasie rozpadu imperium rosyjskiego Kazachowie podjęli próbę uzyskania większej autonomii. Utworzyli para państwowe struktury . Ałasz Orda, Autonomia Ałaska, które istniały w latach 1917-1920 r.
W kwietniu 1928 r. z rozkazu Józefa Stalina wymordowano inteligencję kazachską i kirgiską, oskarżając ją o „aspiracje nacjonalistyczne” i „burżuazyjny nacjonalizm”.
Historyczny przywódca kazachchski polityk o dużym autorytecie Ęlichan Bökeichan został przesiedlony do Moskwy bez prawa powrotu do Kazachstanu a jego działalność poddana kontroli.
W okresie terroru lat 30 tych zaczęły się masowe represje ludności kazachskiej, prowadzono nasiedlenia ludnością słowiańską. Wkrótce ludność kazachska stała się mniejszością we własnym kraju. Wielu patriotów kazachskich, pozostali przy kazachscy przedstawiciele kultury i nauki, działacze oświatowi nawet o komunistycznych poglądach byli skazywani na kary łagrów były także zapadały wyroki śmierci.
Wszelkie aktywności inne niż kontrolowane przez partię komunistyczną były zakazane.A osoby niepodporządkowujące się surowo karane.
Czas ZSRR zwłaszcza po śmierci Stalina jest także wspominany jako czas stabilizacji, rozwoju gospodarczego opartego co prawda o rabunkową eksploatację bogactw naturalnych, ale to wtedy na terenie Kazachstanu powstawały sztandarowe projekty kosmiczne tj, jak baza do wystrzeliwania rakiet wynoszących satelity działająca po dziś dzień. Właściwie polityka rusyfikacji i wypierania lokalnego żywiołu na rzecz zsowietyzowanej ludności o rodowodzie słowiańskim trwała nieprzerwanie do końca trwania ZSRR.
Proces zastępowania lokalnej kultury i języka kulturą i językiem rosyjskim był realizowany wedle tego samego scenariusza znanego z doświadczeń Europy Wschodniej. I tak w latach 70 tych XX w nie trzeba było szczególnej presji czy przemocy by skłaniać ludność do porzucania swojego języka swojej kultury.
Język rosyjski dawał przepustkę do kariery w strukturach ZSRR a także pozwalał sytuować się na wyższych szczeblach drabiny społecznej. Był synonimem wykształcenia, ogłady przynależności do wyższej kultury.
Po trwającej wiele dziesiątek lat polityki zasiedlania Kazachstanu ludnością nie kazachską według spisu ludności z początku lat 70 ludność kazachska stała się mniejszością w swoim kraju.
I tak, jeszcze na początku lat 90 tych wykształceni Kazachowie mieszkający w miastach porozumiewali się między sobą po rosyjsku.
Okres po rozpadzie ZSRR i uzyskaniu niepodległości.
Po rozpadzie ZSRR struktury nowego państwa były budowane w oparciu o dawny aparat władzy komunistycznej. Przejściowy okres liberalizacji spowodowany niepewnością i oszołomieniem nową sytuacją, szybko się skończył i już w pierwszej połowie lat 90 tych zaczęło dochodzić do konsolidacji władzy i wykorzystywaniu dawnego aparatu służb ZSRR do walki z dawnymi lagiernikami, działaczami narodowymi, ale także wyłaniającą się z tych samych struktur władzy opozycją. Byli beneficjenci systemu, którzy popadli w niełaskę z różnych powodów kierując się ambicjami, chęcią zachowania wpływów w gospodarce angażowali się w działania wymierzone w swoich dotychczasowych pryncypałów.
Społeczeństwo nie czerpało możliwych do uzyskania korzyści z dochodów z wydobycia gazu i ropy, bo duża część środków była transferowana za granicę przez rodzący się oligarchiczny system powiązanych z obozem władzy i FR biznesmenów.
Korupcja na niespotykaną skalę utrudniała i utrudnia życie zwykłym mieszkańcom. Doszło do tego iż jak w innych republikach poradzieckich trzeba było płacić za możliwość pracy w sektorze publicznym mimo nawet posiadania odpowiednich koligacji rodzinnych. Stabilność pracy także stała pod znakiem zapytania.
Ludzie mieli dość. Czarę goryczy dopełniały cykliczne kryzysy, podczas których zmniejszone przychody z eksportu gazu i ropy kontrolowane przez oligarchów starano się kompensować podwyżkami na rynku krajowym do tej pory subsydiowanym przez państwo było przyczyną frustracji obywateli i prowokowały do wystąpień. Do masowych wystąpień dochodziło już w 2011 r. w Żangaözen mieście położonym w obwodzie mangystauskim na półwyspie Mangystau, centrum przemysłu wydobywczego..
Przyczyny protestów ze stycznia 2022
Ogólnoświatowa pandemia spowodowana wirusem covid-19 uderzyła w gospodarkę Kazachstanu.
Zmniejszone wpływy z gazu i ropy uderzyły w interesy struktur oligarchicznych Kazachstanu.
Należy pamiętać iż 200 obywateli Kazachstanu kontroluje 50% PKB kraju.
Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna nadwątliła autorytet rządzącej elity politycznej.
Po odbiciu światowych cen surowców energetycznych, władze wbrew logice postanowiły urynkowić ceny gazu i ropy na rynku wewnętrznym w momencie wysokich wzrostów cen.. Społeczeństwo przyzwyczajone do subsydiów gazu i ropy przeżyło szok. Wielu kierowców zwłaszcza używających swoich pojazdów do prowadzenia działalności gospodarczej używających LNG z dnia na dzień spotkało się z drastyczną podwyżką cen.
Sama pro rynkowa reforma wewnętrznego rynku nośników energii latami odwlekana i oczekiwana
miała swe racjonalne uzasadnienie. Wybrano jednak bardzo niedogodny dla zubożonego kryzysem społeczeństwa moment.
Z wywiadów przeprowadzonych wśród studentów kazachskich wynika iż nawet wśród młodzieży pochodzącej z zamożnych, powiązanych z władzą rodzin dominuje niechęć do rządzących elit oskarżanych o gigantyczną korupcję.
Brak rzetelnych informacji płynących z kraju i czerpanie informacji z rosyjskiej przestrzeni medialnej niesie jednak swoje konsekwencje w ocenie wydarzeń.
„.Szkoda ludzi. Myśleli, że coś można zmienić w kraju, ale bandyci trzymają się razem i nie dadzą się łatwo odstawić od stołu ....”.
„To były pokojowe demonstracje, ale uzbrojeni ludzie przyjechali z zewnątrz by skompromitować słuszny protest...”.
„Bandyci strzelający na ulicach to inspiracja obcych sli. Jakich ? Nie wiemy”.
jeden z studiujących w Polsce studentów stwierdził:
“Tak, mi się dziwnie skojarzyło, że dziwnym trafem 10 stycznia w Genewie mają się rozpocząć bardzo ważne negocjacje strategiczne Rosja - USA.”.
Reasumując, społeczeństwo przyparte do ściany zaczyna protestować. Brak demokratycznych mechanizmów wymiany elit władzy prowadzi do przemocy i przelewu krwi.
Niezależnie jak oceniamy czyny protestujących Kazachów trzeba przyznać, że mieli dość powodów do niezadowolenia:
1. korupcja elit władzy
2. Mimo olbrzymich bogactw naturalnych poziom życia zwykłych mieszkańców cały czas daleki od oczekiwań.
3. Rzucające się bezprawie, rządy struktur oligarchicznych . To one transferując zyski z wydobycia surowców naturalnych za granicę są odpowiedzialne za wolniejszy od oczekiwań wzrost gospodarki i co za tym idzie niższe dochody ludności. Zabezpieczenie swoich interesów blokuje rozwój inicjatyw społecznych, sektora MŚP.
4. Brak możliwości społecznej kontroli władzy, deficyty demokracji uniemożliwiają dokonywanie korekt błędów systemu z użyciem kartki wyborczej.
Można zadać pytanie dlaczego protesty wybuchły tak późno.
Mariusz Patey , Witold Dobrowolski