Joanna Modrzewska: Właściwy kierunek zmian w programie „Za życiem”, przy koniecznych dalszych reformach

Rada Ministrów uwzględniła większość uwag Instytutu Ordo Iuris dotyczących programu „Za życiem”. Prawnicy od początku wskazywali, że ta inicjatywa stanowi pierwszą w III RP kompleksową próbę wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Instytut zwrócił też uwagę na potrzebę zmian w zakresie komunikacji i promocji programu. W nowej uchwale Rady Ministrów wprowadzono m.in. instytucję doradcy rodziny oraz zapowiedziano zwiększenie dostępności pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej dla rodzin niepełnosprawnych dzieci.
dziecko nienarodzone Joanna Modrzewska: Właściwy kierunek zmian w programie „Za życiem”, przy koniecznych dalszych reformach
dziecko nienarodzone / Pixabay.com

Konieczna inicjatywa, wymagająca korekt

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” wprowadzony został na podstawie Ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Instytut Ordo Iuris monitorował program, wskazując w swych publikacjach, że wprowadził on wiele nowych i innowacyjnych rozwiązań oraz stanowił pierwszą w III RP kompleksową próbę wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Prawnicy zwrócili jednak uwagę, że program, wymaga reformy lub oceny zasadności dalszego ich funkcjonowania.

Zdecydowana część uwag przedstawianych przez Ordo Iuris znalazła swe odbicie w Załączniku Nr 1 do uchwały Nr 189 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem". Wskazać należy, że wszystkie postulowane przez Instytut zmiany w zakresie komunikacji oraz promocji programu, w tym przede wszystkim utworzenie bazy danych i portalu o formach wsparcia dla rodziny, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów (działanie 5.2) zostały umieszczone w omawianym dokumencie.

Zmiany w zakresie komunikacji i doradztwa

Program w nowej formie przewiduje powstanie portalu informacyjnego oraz infolinii "Za życiem''. Nadto wprowadza działania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych mające na celu pomoc młodzieży szkół ponadpodstawowych w przygotowaniu się do podjęcia przyszłych ról małżeńskich i rodzicielskich oraz ułatwić przygotowanie do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Należy także zwrócić uwagę, że w ramach procesu edukacyjnego wprowadzono kształtowanie postawy akceptacji życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Nowy program wprowadza również instytucję doradcy rodziny. Instytut wskazywał już uprzednio na konieczność stworzenia „sieci” asystentów osób niepełnosprawnych. Celem wprowadzenia doradcy jest zapewnienie kobietom w ciąży i ich rodzinom oraz rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem lub dorosłą osobą niepełnosprawną dostępu do poradnictwa w zakresie form wsparcia, z których mogą skorzystać rodziny, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Program zakłada, że w każdym powiecie będzie przynajmniej jeden doradca rodziny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, proporcjonalnie do liczby ludności w powiecie. Doradcy będą służyć swoją wiedzą i kompetencjami grupom docelowym określonym w działaniu, w zakresie wsparcia oferowanego przez podmioty państwowe i prywatne, w tym pomocy specjalistycznej, zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami.

Konkretne wsparcie dla rodzin

Zwiększeniu ma ulec również dostępność pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Nowy Program wprowadza także zmiany, na co też nacisk kładziono w publikacjach Instytutu, odnoszące się do „wsparcia wytchnieniowego” dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych - przez możliwość uzyskania pomocy w formie usług w zakresie „wsparcia wytchnieniowego”, poszerzonego o inne usługi wspierające w oparciu o indywidualną diagnozę potrzeb rodziny. Ważnym aspektem tegoż wsparcia, zgodnie z treścią programu, jest wzmocnienie osobistego potencjału rodziców lub opiekunów zaangażowanych w sposób stały w codzienne wspomaganie osób niepełnosprawnych oraz ograniczenie wpływu na ich kondycję psychofizyczną wiążących się z tym obciążeń.

Mimo zmian wprowadzonych do programu „Za życiem”, nadal wymaga on reformy. Uwypuklić wypada, że wciąż brak odpowiedniego koordynatora programu, który byłby odpowiedzialny za jego skuteczne funkcjonowanie. Instytut stoi na stanowisku, że w sposób optymalny rolę tę odegrać mógłby Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych lub wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. Aby działania Koordynatora Programu były skuteczne, należy nadać kompetencje do hierarchizacji działań zawartych w programie, oceny priorytetów oraz elastycznej alokacji środków w ramach budżetu programu w związku ze zróżnicowanym zainteresowaniem jego komponentami i zmieniającym się ich znaczeniem.

Adw. Joanna Modrzewska – analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris


 

POLECANE
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny gorące
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny

Przygotowałem we współpracy z Electromobility Poland reportaż o tym, że w Polsce powstać ma ogromny hub technologiczny. Wartość inwestycji to 2 miliardy zł.

Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów

Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy - Tak zaczyna się nasz hymn narodowy, dając nadzieję, że jako naród, my Polacy będziemy zawsze mieli suwerenną ojczyznę, naszą Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Jeszcze Polska nie zginęła, póki mamy niezwisłych, niezależnych sędziów, którzy stoją na straży Konstytucji a nie interesu tej wąskiej grupy zawodowej, która przyznała sobie bezprawnie monopol na wszystkie rodzaje władz, a więc oprócz sprawowania zgodnie z Konstytucją władzy sądowniczej, także ustawodawczej i wykonawczej.

Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy

Aby pojąć pewne zjawiska zachodzące w polityce należy wydarzenia je poprzedzające odkładać na osi czasu. Dlatego, by zrozumieć nagły militarny zryw Niemiec – ten z połowy maja roku 2025 – musimy odbyć wędrówkę w czasie oraz przestrzeni i przyjrzeć się pewnym decyzjom podjętym pod koniec kwietnia 2025 roku w Brukseli, gdyż to one dały bodziec Bellonie, która niespodziewanie zaczęła roztaczać swego ducha nad Berlinem. Problem w tym, że nie o wojsko tu chodzi, a – jak prawie zawsze – wyłącznie o pieniądze

Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują Wiadomości
Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują

Modele AI takie jak ChatGPT czy Gemini mogą być hakowane, by przekazywać wiedzę o przestępstwach – alarmują naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.

Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego?  Dziękuję za rekomendację z ostatniej chwili
Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego? "Dziękuję za rekomendację"

Karol Nawrocki w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich chce, aby jego głównym doradcą był wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Przypomniał też, że asystentem Saryusz-Wolskiego był kiedyś Rafał Trzaskowski, który teraz oceniany jest przez niego jako polityk "nieudolny".

Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. Ja wolę Sorosa niż Orbana z ostatniej chwili
Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. "Ja wolę Sorosa niż Orbana"

Karol Nawrocki zapytał Rafała Trzaskowskiego o zagraniczne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych. Kandydat KO odpowiedział, że woli Sorosa od Orbana i zaprzeczył obcemu finansowaniu.

Potężne powodzie w Australii. Są ofiary Wiadomości
Potężne powodzie w Australii. Są ofiary

Co najmniej pięć osób zginęło, a około 50 tys. mieszkańców zostało odciętych od świata przez rekordowe powodzie w Nowej Południowej Walii w Australii.

Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego Wiadomości
Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego

Maciej Lasek uderzył w Karola Nawrockiego, który zadeklarował, że podpisze postulaty dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest komentarz Krzysztofa Stanowskiego

Daniel Obajtek w sali BHP: Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich tylko u nas
Daniel Obajtek w sali BHP: "Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich"

- Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich - podkreślił eurodeputowany Daniel Obajtek podczas debaty "Trójmorze jako element wzmacniania polskiej gospodarki" zorganizowanej przez Fundację Promocji Solidarności we współpracy z Instytutem Międzymorza.

Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych Wiadomości
Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych

- W mojej ocenie jesienią będzie przebudowa sceny politycznej - stwierdził poseł Marek Sawicki, który nie wyklucza przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na taki krok mógłby zdecydować się premier Donald Tusk.

REKLAMA

Joanna Modrzewska: Właściwy kierunek zmian w programie „Za życiem”, przy koniecznych dalszych reformach

Rada Ministrów uwzględniła większość uwag Instytutu Ordo Iuris dotyczących programu „Za życiem”. Prawnicy od początku wskazywali, że ta inicjatywa stanowi pierwszą w III RP kompleksową próbę wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Instytut zwrócił też uwagę na potrzebę zmian w zakresie komunikacji i promocji programu. W nowej uchwale Rady Ministrów wprowadzono m.in. instytucję doradcy rodziny oraz zapowiedziano zwiększenie dostępności pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej dla rodzin niepełnosprawnych dzieci.
dziecko nienarodzone Joanna Modrzewska: Właściwy kierunek zmian w programie „Za życiem”, przy koniecznych dalszych reformach
dziecko nienarodzone / Pixabay.com

Konieczna inicjatywa, wymagająca korekt

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” wprowadzony został na podstawie Ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Instytut Ordo Iuris monitorował program, wskazując w swych publikacjach, że wprowadził on wiele nowych i innowacyjnych rozwiązań oraz stanowił pierwszą w III RP kompleksową próbę wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Prawnicy zwrócili jednak uwagę, że program, wymaga reformy lub oceny zasadności dalszego ich funkcjonowania.

Zdecydowana część uwag przedstawianych przez Ordo Iuris znalazła swe odbicie w Załączniku Nr 1 do uchwały Nr 189 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem". Wskazać należy, że wszystkie postulowane przez Instytut zmiany w zakresie komunikacji oraz promocji programu, w tym przede wszystkim utworzenie bazy danych i portalu o formach wsparcia dla rodziny, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów (działanie 5.2) zostały umieszczone w omawianym dokumencie.

Zmiany w zakresie komunikacji i doradztwa

Program w nowej formie przewiduje powstanie portalu informacyjnego oraz infolinii "Za życiem''. Nadto wprowadza działania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych mające na celu pomoc młodzieży szkół ponadpodstawowych w przygotowaniu się do podjęcia przyszłych ról małżeńskich i rodzicielskich oraz ułatwić przygotowanie do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Należy także zwrócić uwagę, że w ramach procesu edukacyjnego wprowadzono kształtowanie postawy akceptacji życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Nowy program wprowadza również instytucję doradcy rodziny. Instytut wskazywał już uprzednio na konieczność stworzenia „sieci” asystentów osób niepełnosprawnych. Celem wprowadzenia doradcy jest zapewnienie kobietom w ciąży i ich rodzinom oraz rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem lub dorosłą osobą niepełnosprawną dostępu do poradnictwa w zakresie form wsparcia, z których mogą skorzystać rodziny, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Program zakłada, że w każdym powiecie będzie przynajmniej jeden doradca rodziny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, proporcjonalnie do liczby ludności w powiecie. Doradcy będą służyć swoją wiedzą i kompetencjami grupom docelowym określonym w działaniu, w zakresie wsparcia oferowanego przez podmioty państwowe i prywatne, w tym pomocy specjalistycznej, zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami.

Konkretne wsparcie dla rodzin

Zwiększeniu ma ulec również dostępność pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Nowy Program wprowadza także zmiany, na co też nacisk kładziono w publikacjach Instytutu, odnoszące się do „wsparcia wytchnieniowego” dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych - przez możliwość uzyskania pomocy w formie usług w zakresie „wsparcia wytchnieniowego”, poszerzonego o inne usługi wspierające w oparciu o indywidualną diagnozę potrzeb rodziny. Ważnym aspektem tegoż wsparcia, zgodnie z treścią programu, jest wzmocnienie osobistego potencjału rodziców lub opiekunów zaangażowanych w sposób stały w codzienne wspomaganie osób niepełnosprawnych oraz ograniczenie wpływu na ich kondycję psychofizyczną wiążących się z tym obciążeń.

Mimo zmian wprowadzonych do programu „Za życiem”, nadal wymaga on reformy. Uwypuklić wypada, że wciąż brak odpowiedniego koordynatora programu, który byłby odpowiedzialny za jego skuteczne funkcjonowanie. Instytut stoi na stanowisku, że w sposób optymalny rolę tę odegrać mógłby Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych lub wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. Aby działania Koordynatora Programu były skuteczne, należy nadać kompetencje do hierarchizacji działań zawartych w programie, oceny priorytetów oraz elastycznej alokacji środków w ramach budżetu programu w związku ze zróżnicowanym zainteresowaniem jego komponentami i zmieniającym się ich znaczeniem.

Adw. Joanna Modrzewska – analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris



 

Polecane
Emerytury
Stażowe