Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Turów odbity!

„Sprawa Turowa pokazuje, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna będzie generować konflikty między państwami członkowskimi. Szczególnie kiedy w relacje między państwami wkraczają różne organizacje pozarządowe i fundacje o podobnej misji, wywierając presję w celu realizacji swoich programowych celów. Niekoniecznie zgodnych z interesami tych państw” – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie sytuacji wokół Turowa poświęcone jest aktualne wydanie naszego pisma.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Turów odbity!
/ foto. TS

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik: 

Transformacja energetyczna to bardzo słuszny cel. W teorii zapewne jest potrzebna. W praktyce obrasta coraz liczniejszymi błędami, pomyłkami i pustosłowiem oraz starannie ukrywanymi interesami różnych lobby. Rola, jaką w tej transformacji pełnią coraz częściej ugrupowania obrońców klimatu, staje się kolejnym, coraz bardziej zuchwałym lobbingiem na rzecz interesariuszy z dziedziny energetyki niekoniecznie odnawialnej. 
Tomasz Pietryga, publicysta dziennika „Rzeczpospolita”, nazwał decyzję TSUE w sprawie kopalni Turów „koktajlem Mołotowa w relacjach z Unią Europejską”. Jak kilku innych autorów Pietryga uznał, że postanowienie sędzi i wiceprezes TSUE Rosario Silvy de Lapuerty może przyczynić się do dalszego obniżenia autorytetu Trybunału w Polsce. Jego zdaniem także wokół unijnej polityki klimatycznej i energetycznej nagromadziło się (i będzie się dalej gromadzić) wiele konfliktów psujących relacje między sąsiadami. 

Z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej, rozmawia Mateusz Kosiński. 

– Trudno tu mówić o jakimś sukcesie. Polska wbrew naszym postulatom zgodziła się na zbyt dużo i teraz ponosimy tego konsekwencje. Od lat ostrzegaliśmy przed handlem emisjami, dekarbonizacją, pułapką OZE, przyspieszaniem transformacji na energetykę zeroemisyjną. Nie słuchano nas. Koniec. Doszliśmy do ściany.
Czy mamy sukces? Solidarność i tak by nie pozwoliła na zamknięcie Turowa, tak jak nie pozwoli na zamykanie innych firm z powodów klimatycznych szaleństw Komisji Europejskiej. Nie pozwolimy na transformację energetyczną, która odbędzie się naszym kosztem, kosztem miejsc pracy, bezpieczeństwa energetycznego Polski i naszej suwerenności. Chcę to mocno podkreślić i chcę, by było to wyraźnie usłyszane – koniec z dalszymi ustępstwami.


Z Wojciechem Ilnickim, przewodniczącym Solidarności w KBW Turów, rozmawia Marcin Krzeszowiec. 


– Najważniejsze, kluczowe słowo podsumowujące zawarte z Czechami porozumienie to „nareszcie”. Nareszcie pracownicy kopalni Turów mogą spokojnie pracować. Nareszcie mieszkańcy Bogatyni i okolic nie muszą się bać, że będą mieli zimno w domu. Nareszcie mieszkańcy naszego kraju nie muszą martwić się o prąd w gniazdkach, nareszcie nasza gospodarka nie musi się obawiać, że najtańsza energia elektryczna z Turowa zostanie zatrzymana i jeszcze bardziej wzrosną ceny energii. Nareszcie mieszkańcy Czech z rejonów nadgranicznych mogą spokojnie przyjeżdżać do nas na zakupy i po paliwo

– mówi związkowiec. 


W numerze również rozmowa Mariusza Pateya z byłym sędzią SN prof. Janem Majchrowskim. 


– Całą władzę polityczną i ekonomiczną wezmą komisarze, ludzie nominowani do TSUE i inne struktury, które w żaden sposób nie odpowiadają przed narodami państw Europy, bo nikt ich nie wybiera. Tak właśnie rodzi się nowa dyktatura. Tym straszniejsza, że gotowa realizować szaleńcze ideologiczne projekty, pod kolorowym sztandarem postępu i szczęścia ludzkości. My w Polsce i całej środkowej Europie dobrze wiemy, czym to się kończy


– czytamy.


Z księdzem Edwardem Pleniem SDB, krajowym duszpasterzem sportowców, rozmawia Jakub Pacan.


– Igrzyska olimpijskie, do których sportowcy przygotowują się przez cztery lata albo i dłużej, niosą ze sobą stres, adrenalinę. Nie każdy sportowiec radzi sobie z tymi obciążeniami. Jedni potrzebują psychologa, inni sami sobie radzą, mając wsparcie w rodzinie, wśród najbliższych, inni potrzebują wsparcia duchowego, rozmowy z księdzem, Mszy Świętej, sakramentu pokuty, błogosławieństwa, modlitwy. Ja muszę być dostępny cały czas, przez 24 godziny na dobę. Nieustannie Panu Bogu dziękuję, że od 1994 roku, od IO w Atenach, jestem w środku, w sercu tych niezwykłych wydarzeń 


– słyszymy.


A co jeszcze w numerze? 

– „Czeski film” – Barbara Michałowska w szerszym kontekście o sprawie Turowa
– „Lęk przed starym” – Jakub Pacan o obawach Polaków przed powrotem PO do władzy 
– „Armia zrodzona z miłości do Polski” – Mateusz Kosiński o działaniach IPN-u na 80. rocznicę powstania AK 
– „Patrz, Kościuszko z nieba” – Teresa Wójcik o wizycie ministra Zbigniewa Raua w Waszyngtonie 
– „Błękitne Indie” – Aleksander Żywczyk o powstającym hubie wodorowym 
– Bartosz Boruciak rozmawia z Misią Furtak 
– Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film „C'mon c'mon”
– „Krótka bibliografia krucjat” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
– „Największa armia podziemna” Agnieszka Żurek o AK 
– SPORT: Łukasz Bobruk o Pucharze Narodów Afryki i Barbara Michałowska o igrzyskach olimpijskich 


 

POLECANE
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Turów odbity!

„Sprawa Turowa pokazuje, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna będzie generować konflikty między państwami członkowskimi. Szczególnie kiedy w relacje między państwami wkraczają różne organizacje pozarządowe i fundacje o podobnej misji, wywierając presję w celu realizacji swoich programowych celów. Niekoniecznie zgodnych z interesami tych państw” – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie sytuacji wokół Turowa poświęcone jest aktualne wydanie naszego pisma.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Turów odbity!
/ foto. TS

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik: 

Transformacja energetyczna to bardzo słuszny cel. W teorii zapewne jest potrzebna. W praktyce obrasta coraz liczniejszymi błędami, pomyłkami i pustosłowiem oraz starannie ukrywanymi interesami różnych lobby. Rola, jaką w tej transformacji pełnią coraz częściej ugrupowania obrońców klimatu, staje się kolejnym, coraz bardziej zuchwałym lobbingiem na rzecz interesariuszy z dziedziny energetyki niekoniecznie odnawialnej. 
Tomasz Pietryga, publicysta dziennika „Rzeczpospolita”, nazwał decyzję TSUE w sprawie kopalni Turów „koktajlem Mołotowa w relacjach z Unią Europejską”. Jak kilku innych autorów Pietryga uznał, że postanowienie sędzi i wiceprezes TSUE Rosario Silvy de Lapuerty może przyczynić się do dalszego obniżenia autorytetu Trybunału w Polsce. Jego zdaniem także wokół unijnej polityki klimatycznej i energetycznej nagromadziło się (i będzie się dalej gromadzić) wiele konfliktów psujących relacje między sąsiadami. 

Z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej, rozmawia Mateusz Kosiński. 

– Trudno tu mówić o jakimś sukcesie. Polska wbrew naszym postulatom zgodziła się na zbyt dużo i teraz ponosimy tego konsekwencje. Od lat ostrzegaliśmy przed handlem emisjami, dekarbonizacją, pułapką OZE, przyspieszaniem transformacji na energetykę zeroemisyjną. Nie słuchano nas. Koniec. Doszliśmy do ściany.
Czy mamy sukces? Solidarność i tak by nie pozwoliła na zamknięcie Turowa, tak jak nie pozwoli na zamykanie innych firm z powodów klimatycznych szaleństw Komisji Europejskiej. Nie pozwolimy na transformację energetyczną, która odbędzie się naszym kosztem, kosztem miejsc pracy, bezpieczeństwa energetycznego Polski i naszej suwerenności. Chcę to mocno podkreślić i chcę, by było to wyraźnie usłyszane – koniec z dalszymi ustępstwami.


Z Wojciechem Ilnickim, przewodniczącym Solidarności w KBW Turów, rozmawia Marcin Krzeszowiec. 


– Najważniejsze, kluczowe słowo podsumowujące zawarte z Czechami porozumienie to „nareszcie”. Nareszcie pracownicy kopalni Turów mogą spokojnie pracować. Nareszcie mieszkańcy Bogatyni i okolic nie muszą się bać, że będą mieli zimno w domu. Nareszcie mieszkańcy naszego kraju nie muszą martwić się o prąd w gniazdkach, nareszcie nasza gospodarka nie musi się obawiać, że najtańsza energia elektryczna z Turowa zostanie zatrzymana i jeszcze bardziej wzrosną ceny energii. Nareszcie mieszkańcy Czech z rejonów nadgranicznych mogą spokojnie przyjeżdżać do nas na zakupy i po paliwo

– mówi związkowiec. 


W numerze również rozmowa Mariusza Pateya z byłym sędzią SN prof. Janem Majchrowskim. 


– Całą władzę polityczną i ekonomiczną wezmą komisarze, ludzie nominowani do TSUE i inne struktury, które w żaden sposób nie odpowiadają przed narodami państw Europy, bo nikt ich nie wybiera. Tak właśnie rodzi się nowa dyktatura. Tym straszniejsza, że gotowa realizować szaleńcze ideologiczne projekty, pod kolorowym sztandarem postępu i szczęścia ludzkości. My w Polsce i całej środkowej Europie dobrze wiemy, czym to się kończy


– czytamy.


Z księdzem Edwardem Pleniem SDB, krajowym duszpasterzem sportowców, rozmawia Jakub Pacan.


– Igrzyska olimpijskie, do których sportowcy przygotowują się przez cztery lata albo i dłużej, niosą ze sobą stres, adrenalinę. Nie każdy sportowiec radzi sobie z tymi obciążeniami. Jedni potrzebują psychologa, inni sami sobie radzą, mając wsparcie w rodzinie, wśród najbliższych, inni potrzebują wsparcia duchowego, rozmowy z księdzem, Mszy Świętej, sakramentu pokuty, błogosławieństwa, modlitwy. Ja muszę być dostępny cały czas, przez 24 godziny na dobę. Nieustannie Panu Bogu dziękuję, że od 1994 roku, od IO w Atenach, jestem w środku, w sercu tych niezwykłych wydarzeń 


– słyszymy.


A co jeszcze w numerze? 

– „Czeski film” – Barbara Michałowska w szerszym kontekście o sprawie Turowa
– „Lęk przed starym” – Jakub Pacan o obawach Polaków przed powrotem PO do władzy 
– „Armia zrodzona z miłości do Polski” – Mateusz Kosiński o działaniach IPN-u na 80. rocznicę powstania AK 
– „Patrz, Kościuszko z nieba” – Teresa Wójcik o wizycie ministra Zbigniewa Raua w Waszyngtonie 
– „Błękitne Indie” – Aleksander Żywczyk o powstającym hubie wodorowym 
– Bartosz Boruciak rozmawia z Misią Furtak 
– Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film „C'mon c'mon”
– „Krótka bibliografia krucjat” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
– „Największa armia podziemna” Agnieszka Żurek o AK 
– SPORT: Łukasz Bobruk o Pucharze Narodów Afryki i Barbara Michałowska o igrzyskach olimpijskich 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe