"Aborcyjny dream team" chwalił się pomocą w usunięciu dziecka w 9 miesiącu ciąży? Jest zawiadomienie

Naj konferencji prasowej przed Prokuraturą Okręgową w Szczecinie poinformowano o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez tzw. "Aborcyjny Dream Team". Grupa aborcjonistek promuje w mediach społecznościowych tzw. "Aborcję bez granic", łącznie z podaniem numeru "infolinii". Domniemanymi sprawcami przestępstwa mają być działaczki nieformalnej inicjatywy: Natalia Broniarczyk, Justyna Wydrzyńska oraz Kinga Jelińska.
Dziecko
Dziecko / Screen YT Showtime

W konferencji udział wzięli ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, Dariusz Matecki, prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu i Adam Surmacz, prezes Stowarzyszenia Fidei Defensor.

 

"Najdłuższa ciąża jaką pomogłyśmy przerwać trwała 37 tygodni"

Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na udzielaniu masowego dostępu do nielegalnej aborcji farmakologicznej oraz chirurgicznej poprzez dostarczanie farmakologicznych środków poronnych oraz organizowanie i pokrywanie kosztów aborcji chirurgicznych w krajach, w których aborcja jest legalna oraz publicznym promowaniu nielegalnej aborcji, co należy kwalifikować jako udzielanie kobietom ciężarnym pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy, a także pochwalanie aborcji, tj. przestępstw z art. 152 § 2 i § 3 k.k. oraz art. 255 § 1 k.k. w zw. z art. 152 § 1 k.k.

Dnia 20 października 2022 r. w sieci Internetowej za pośrednictwem portali społecznościowych oraz strony internetowej https://aborcyjnydreamteam.pl/ opublikowano dane dotyczące liczby przeprowadzonych aborcji w okresie między 22 października 2021 r. a 17 października 2022 r. Z zamieszczonych danych wynika m. in., że „Aborcja bez Granic pomogła w aborcji łącznie 44 tysiącom osób”, „Najmłodsze osoby które otrzymały od nas pomoc miały 14 lat.” oraz „Najdłuższa ciąża jaką pomogłyśmy przerwać trwała 37 tygodni.”.

Powyższe, zatrważające dane dotyczące liczby przeprowadzonych wśród Polek aborcji świadczą o tym, iż były to najpewniej aborcje przeprowadzone nielegalnie, z naruszeniem obowiązujących przepisów wynikających z Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Na gruncie obowiązujących w Polsce przepisów, przerwanie ciąży dozwolone jest tylko w dwóch sytuacjach: w przypadku gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Ponadto w wielu publikowanych wpisach na profilach inicjatywy Aborcyjny Dream Team promowana jest nielegalna aborcja i upowszechniany jest do niej dostęp poprzez przekazywanie infolinii, pod którą dyżurują osoby zaangażowane w pomocnictwo w aborcji.

 

Życie dziecka dobrem chronionym

W kontekście art. 152 Kodeksu karnego dobrem chronionym jest życie dziecka poczętego w całej fazie prenatalnego rozwoju. Pomoc, o której mowa w art. 152 § 2 KK może być zatem popełniona zarówno w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym i polega na zachowaniu ułatwiającym przerwanie ciąży, np. na dostarczeniu narzędzia, środka przewozu, udzieleniu rady lub informacji (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - II Wydział Karny, II AKa 294/16). Sprawcy pomagają w przeprowadzaniu aborcji zarówno poprzez udzielanie informacji, jak i dostarczanie farmakologicznych środków poronnych oraz organizowanie i finansowanie aborcji chirurgicznych dokonywanych za granicą.

Z kolei czynność "nawoływania"; wymieniona w art. 255 § 1 i 2 k.k. sprowadza się do oddziaływania na psychikę innych, bliżej nieokreślonych osób przez wzywanie ich lub zachęcanie w różny sposób do popełnienia przestępstwa (zob. wyr. SN z 17.3.1999 r., IV KKN 464/98, Prok. i Pr. 1999, Nr 10, poz. 7). Może przybierać postać głośnych okrzyków, rozlepiania plakatów, wydawania odezw, ogłoszeń lub artykułów w prasie, wystąpień w środkach masowego przekazu, wystąpień na wiecu lub manifestacji, na wykładach, szkoleniach, gdzie sprawca ma do czynienia z pewną zbiorowością (zob. Z. Ćwiąkalski, w: Zoll (red.), Kodeks karny, t. 2, 2006, s. 1134).

 

Aborcyjna infolinia

Sprawcy wielokrotnie za pomocą zamieszczanych publicznie treści w Internecie zachęcali do korzystania z pomocy w przeprowadzeniu aborcji. W wielu opublikowanych wpisach na profilach „Aborcyjnego Dream Teamu” zamieszczany jest numer na „aborcyjną infolinię”, przez którą mogą się kontaktować kobiety chcące dokonać nielegalnej aborcji. Sprawcy promują aborcję i przedstawiają ją jako nieinwazyjny, zgodny z prawem zabieg.

- Nie trzeba być katolikiem, aby aborcję dziecka w 37 tygodniu, czyli 9 miesiącu ciąży uznać za okrutne barbarzyństwo. To jest zwyczajnie antyludzkie. To jest zabójstwo bezbronnego dziecka i tak powinno być traktowane

- mówił Dariusz Matecki


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William wydał stanowcze oświadczenie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William wydał stanowcze oświadczenie

Nie milkną echa po sytuacji jaka miała miejsce tuż przed rozpoczęciem mundialu w Katarze. Okazuje się, że książę William wydał stanowcze oświadczenie w tej sprawie.

Premier Morawiecki: Albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa Wiadomości
Premier Morawiecki: Albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe