"Rozmawiamy z komisarzem Thierrym Bretonem". Polski przemysł skorzysta na zamówieniach amunicji dla Ukrainy?

Należy doprowadzić do zwycięstwa Ukrainy, w przeciwnym razie Rosja będzie zachęcona do tego, by uderzyć ponownie: czy to na Ukrainę, czy to na inne państwa - mówił w środę w Sztokholmie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw UE.
Szef MON Mariusz Błaszczak
Szef MON Mariusz Błaszczak / PAP/Paweł Supernak

Szef MON uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw UE w Sztokholmie.

Na briefingu prasowym po spotkaniu Błaszczak powiedział, że podczas sesji dotyczącej zagrożeń globalnych związanych z aktywnością militarną Rosji postawił tezę, że "w sytuacji, w której doszłoby do nierozstrzygnięcia konfliktu poprzez zwycięstwo Ukrainy, będziemy mieli do czynienia z zamrożeniem konfliktu, a więc z groźbą ponownego ataku Rosji, czy to na Ukrainę, czy to na inne państwa", co będzie negatywnie skutkowało na postawę Rosji w innych częściach świata.

"Wiemy, że Rosja jest aktywna w Afryce, na Bliskim Wschodzie. A więc postawiłem takie założenie, że należy wspierać Ukrainę, żeby doprowadzić do zwycięstwa Ukrainy, w przeciwnym razie konflikt nie zostanie rozstrzygnięty, Rosja będzie zachęcona do tego, żeby uderzyć ponownie" - powiedział szef MON.

Odnosząc się zgłaszanego przez Ukrainę zapotrzebowania na pociski, poinformował o inicjatywie wspólnych zamówień amunicji. "Z tej inicjatywy skorzysta również polski przemysł zbrojeniowy" - zapewnił szef MON.

"W najbliższym czasie, jeszcze w marcu, w Polsce złoży wizytę komisarz Thierry Breton (komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego). Umówiłem się z komisarzem, że razem będziemy rozmawiać z przemysłem zbrojeniowym, tak żeby polski przemysł zbrojeniowy również mógł skorzystać z tych zamówień i zwiększyć swoje moce produkcyjne. To będzie z korzyścią dla Ukrainy, ale również dla Polski" - powiedział Błaszczak.

Szef MON o wzmocnieniu sił wojska polskiego

Dopytywany, czy ze strony poszczególnych krajów padły konkretne deklaracje, o ile mogłyby zwiększyć swoje moce produkcyjne, szef MON powiedział, że przez lata te moce w europejskim przemyśle zbrojeniowym były zmniejszane i dlatego Polska zwróciła się do takich państw jak USA i Korea Południowa, które mają rozwinięty przemysł zbrojeniowy, żeby w jak najkrótszym czasie wzmocnić moce obronne wojska polskiego.

"Jesteśmy właśnie świadkami procesu rozwijania europejskiego przemysłu zbrojeniowego" - dodał Błaszczak.

Pytany, czy w związku z brakiem części do czołgów Leopard na jego spotkaniu z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem padła jakakolwiek deklaracja, w jaki sposób uzupełnić te braki, szef MON przyznał, że sytuacja jest trudna, ponieważ produkcja części zamiennych do czołgów Leopard 2A4 została wstrzymana 20 lat temu, a więc należałoby ją przywrócić.

"Prowadzimy dialog ze stroną niemiecką, również z przemysłem niemieckim. Jest to ważne, bo chcemy stworzyć hub, w którym czołgi Leopard przekazane na Ukrainę, będą serwisowane i naprawiane. Ten hub powstanie w polskich zakładach w Gliwicach, w Bumarze. A żeby ten hub mógł pracować potrzebne są części zamienne" - wyjaśnił.

"A więc jesteśmy w kontakcie, prowadzimy dialog i mam nadzieję, że ten proces zakończy się sukcesem" - dodał. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników Wiadomości
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników

W mediach nie brakuje ostatnio doniesień o brutalnych pobiciach i napaściach z udziałem nastolatków. Młodzi ludzie coraz chętniej bez oporów pastwią się nad rówieśnikami i wszystko nagrywają. Szczególnie głośną i bulwersującą sprawą była śmierć 16-letniego Eryka z Zamościa, który 28 lutego został napadnięty w biały dzień w centrum miasta. Chłopiec nie przeżył ataku.

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa Wiadomości
Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa

– Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo; tutaj nie ma żadnego sporu prawnego, a wyłącznie kwestie związane z ambicjami niektórych osób, którym się bardzo spieszy do tego stanowiska – mówił PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0”

Jak podają brytyjskie media, książę Andrzej chce pójść w ślady swojego siostrzeńca, księcia Harry’ego, i wydać książkę, w której zawartych zostanie wiele informacji dot. Pałacu Buckingham, które rodzina królewska raczej wolałaby ukryć przed opinią publiczną.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe