Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Musimy kontynuować misję Krzysztofa Karonia

W nocy z piątku na sobotę (21/22 kwietnia) zmarł Krzysztof Karoń, filozof, historyk i badacz marksizmu, którego miałem zaszczyt być uczniem.
Krzysztof Karoń Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Musimy kontynuować misję Krzysztofa Karonia
Krzysztof Karoń / Wikimedia Commons / Paweł 1600.kanalmuzyczny

Krzysztof Karoń już od kilku lat walczył z chorobą nowotworową, więc jego odejście nie wywołało u mnie szoku – byłem z tym faktem pogodzony. Jedyną niewiadomą stanowiło to, kiedy nadejdzie ten dzień. W sobotę nad ranem smutną wiadomość przekazała mi jego rodzina. Odebrałem połączenie od „Krzysztof Karoń”, ale już czułem, że coś jest nie tak. Podobny telefon otrzymał również Marcin Rola, redaktor naczelny telewizji wRealu24, na której antenie Krzysztof Karoń regularnie występował. Po kilku godzinach opublikowaliśmy posty w mediach społecznościowych, aby powiadomić sympatyków i fanów historyka. Wysłałem także trudną do policzenia ilość maili, SMS-ów oraz wiadomości na Messengerze.

„Miałem wstrzymać się z tą informacją, ale w jakiś sposób i tak dotarła ona do różnych ludzi, pojawiły się pierwsze wzmianki na Twitterze i Facebooku, więc nie ma co przedłużać… Pan Krzysztof Karoń zmarł w nocy po ciężkiej walce z chorobą. O dacie pogrzebu powiadomimy, gdy tylko będzie coś wiadomo. Nie ukrywam, że była to osoba, która zainspirowała mnie w mojej pracy badawczej i publicystycznej. Jego «Historia antykultury» to jedna z najważniejszych publikacji, które przeczytałem w życiu. Byliśmy w stałym kontakcie, jeszcze rozmawialiśmy kilka dni temu…” – napisałem na swoim Facebooku 22 kwietnia o godzinie 13.06, a pod wpisem szybko pojawiły się setki reakcji i komentarzy. Bardzo dziękuję wszystkim mediom, które napisały o śmierci Krzysztofa Karonia, przy okazji doceniając jego wieloletni dorobek jako badacza ideologii marksistowskiej. Podobnie ślę pozdrowienia dla naukowców, publicystów i dziennikarzy, którzy o nim wspomnieli, nawiązując do wspólnych wystąpień czy debat. Z szacunkiem pożegnali go nawet adwersarze, co jedynie świadczy o tym, jakim poważaniem się cieszył. Pogrzeb odbył się w czwartek, 27 kwietnia, o godzinie 12.00 w kościele św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim. Na miejscu pojawili się nie tylko członkowie rodziny filozofa, ale również liczni współpracownicy oraz – mówiąc wprost – fani, dla których zmarły stanowił duży autorytet.

Pod koniec lutego odbyła się konferencja, w ramach której zaprezentowałem wraz z gronem współpracowników książkę „Encyklopedia Antykultury”, czyli publikację popularnonaukową poświęconą narodzinom i rozwojowi marksizmu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to nawiązanie do dzieła życia Krzysztofa Karonia, który notabene obiecał pojawić się na miejscu, i to pomimo ciężkiego stanu zdrowia. Tak też się stało, aczkolwiek już po godzinie musiał wrócić do domu. Czuję ulgę, że nasza praca ukazała się, zanim p. Krzysztof odszedł. Dzięki temu wiem, że był chociaż trochę spokojniejszy o swój dorobek. Jedno jest pewne – musimy kontynuować misję Krzysztofa Karonia.

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

Emerytury
Stażowe