Nowe świadczenie. Sejm zdecydował

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.
Jest decyzja Sejmu Nowe świadczenie. Sejm zdecydował
Jest decyzja Sejmu / fot. PAP/Leszek Szymański

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu wspierającym głosowało 445 posłów, przeciw była jedna, wstrzymało się siedmiu.

Zgodnie z ustawą świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Kwota świadczenia zostanie powiązana z wysokością renty socjalnej. Jej wysokość w 2023 r., po waloryzacji, wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.

W czasie prac sejmowych dokonano istotnych zmian w procedowanej regulacji.

Co w ustawie?

W uchwalonej ustawie zapisano, że świadczenie wspierające przysługuje osobie od ukończenia 18 roku życia. W poprzedniej wersji rozwiązanie miało obejmować wszystkich, bez względu na wiek.

Ustawa przewiduje, że świadczenie wspierające przysługuje w wysokości od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.

Świadczenie wspierające będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów. 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów, 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów, 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów, 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów, a 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów.

CZYTAJ TAKŻE: Gorąco na Morzu Czarnym. Kłęby dymu nad mostem Krymskim

Przy ustalaniu potrzeby wsparcia w formie punktów pod uwagę będzie brana m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, jej wiek.

Poziom potrzeby wsparcia ustalany będzie na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o to wsparcie.

Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z ustawą wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego należy złożyć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Putin przyznał, że szantaż gazowy mu się nie udał. Wspomniał o Polsce

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia przez nią 18. roku życia, prawo do świadczenia wspierającego zostanie ustalone od miesiąca osiągnięcia pełnoletności.

Ponadto - według ustawy - świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało na każde uprawnione dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie, a nie tylko na jedno. Opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne będzie miał możliwość dorabiania bez limitu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiceprzewodniczący klubu KO: Ta komisja może zostanie za naszych rządów z ostatniej chwili
Wiceprzewodniczący klubu KO: Ta komisja może zostanie za naszych rządów

W rozmowie z Radiem Plusem wiceprzewodniczący klubu KO Paweł Poncyliusz nie wykluczył, że gdyby opozycja wygrała nadchodzące wybory, komisja ds. badania rosyjskich nie zostanie odwołana.

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości – Mirosława Masłowska. Wiadomść o śmierci byłej parlamentarzystki przekazał w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Emerytury
Stażowe