Papież do uczestników Mladifest: Nie ma dla nas lepszej woli niż wola Ojca, która jest planem miłości

Do poszukiwania i wypełniania w swoim życiu woli Bożej zachęcił Ojciec Święty uczestników trwającego w 34. Festiwal Młodych. Potrwa on do 30 lipca.
Modlitwa w Me∂ugorje Papież do uczestników Mladifest: Nie ma dla nas lepszej woli niż wola Ojca, która jest planem miłości
Modlitwa w Me∂ugorje / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Piotr Frydecki

Tekst papieskiego przesłania do młodych

Najmilsi!

Z radością zwracam się do was, uczestniczących w Festiwalu Młodzieży w Medziugorju, będącego okazją do świętowania i odnowienia waszej wiary. Pragnę, abyście przeżyli te dni jako duchową pielgrzymkę, która doprowadzi was do spotkania z Panem w Eucharystii, w adoracji, w spowiedzi, w katechezach biblijnych, w cichej modlitwie różańcowej, ale także poprzez świadectwa.

„Oto moja matka i moi bracia”

Temat zaproponowany wam do refleksji w tym roku brzmi: „Oto moja matka i moi bracia” (Mt 12, 49). Święty Mateusz Ewangelista powiada, że Jezus, przemawiając do tłumu, został poinformowany, iż Jego matka i bracia są na zewnątrz i szukają Go. Jezus odpowiedział pytaniem: „Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?” (Mt 12, 48). „ I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką»” (Mt 12,49-50).

Jesteśmy głęboko poruszeni gestem i słowami Jezusa, ponieważ na pierwszy rzut oka wydają się one brakiem szacunku dla Jego Matki i krewnych. Jednakże poprzez to stwierdzenie chciał nam ukazać, że poddanie się woli Ojca, umacnianie jedności z Nim, jest silniejszą więzią niż ta, która łączy nas z najbliższymi krewnymi. Drodzy młodzi, wola Boża jest bezcennym skarbem! Dlatego Dziewica Maryja nawiązuje więź z Jezusem jeszcze zanim Go zrodziła. Stała się uczennicą i matką swego Syna w chwili, gdy przyjęła słowa anioła, odpowiadając: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1, 38). Od tej chwili całe Jej życie było nieustannym wypełnianiem woli Bożej.

Wola Ojca

Jednak często znajdujemy się w konflikcie z tą wolą, czasami trudno nam ją zrozumieć i przyjąć, chcielibyśmy innego życia, bez wyzwań, bez cierpienia. Chcielibyśmy być inni, może bardziej inteligentni, bogatsi w talenty i zaszczepione dary. Nie ma jednak dla nas lepszej woli niż wola Ojca, która jest planem miłości wobec nas w perspektywie Jego Królestwa i naszego pełnego szczęścia. Często boimy się tej woli, ponieważ obawiamy się, że Bóg może narzucić nam coś zupełnie przypadkowo, a nie dla naszego dobra. Lękamy się, że przyjęcie Jego woli oznacza rezygnację z naszej wolności. Winniśmy natomiast pilnie szukać, prosić Boga Ojca, aby objawił nam swoją wolę i prosić, żeby się w nas wypełniła. A Jezus pokazuje nam największy motyw, aby tego pragnąć: pełnienie woli Ojca sprawia, że stajemy się Jego dziećmi, braćmi, siostrami, matkami i wzrastamy w miłości do Niego i do innych.

Drodzy młodzi, Bóg ma plan miłości dla każdego z was. Nie lękajcie się Jego woli, ale pokładajcie całą swoją ufność w Jego łasce. Jesteście dla Niego naprawdę cenni, jesteście dla Niego ważni, ponieważ jesteście dziełem Jego rąk (por. Posynodalna adhort. apost. Christus vivit, 115). Tylko On zna wasze serce i wasze najgłębsze pragnienia.

Tylko On, który was kocha miłością całkowitą, jest w stanie spełnić wasze aspiracje. Nikt poza Bogiem nie może dać wam prawdziwego szczęścia. Idąc za przykładem Maryi, umiejcie wypowiedzieć Jemu swoje bezwarunkowe „tak”. Niech w waszym życiu nie będzie miejsca na egoizm czy lenistwo. Wykorzystajcie swoją młodość, aby razem z Panem budować fundamenty waszej egzystencji, ponieważ wasza przyszłość osobista, zawodowa i społeczna będzie zależeć od decyzji, które podejmiecie w tych latach.

Rozeznanie i entuzjazm

Niech na tej drodze, drodzy młodzi towarzyszy wam Najświętsza Maryja Panna i uczy was rozeznawać i przyjmować wolę Ojca niebieskiego w waszym życiu. Niech wasza młodość będzie znakiem nadziei i entuzjazmu w chwili obecnej. Bądźcie entuzjastycznymi misjonarzami nowej ewangelizacji! Przynieście tym, którzy cierpią, tym, którzy szukają, radość, jaką chce obdarzyć Jezus. Zanieście ją do waszych rodzin, do waszych szkół i uniwersytetów, do waszych miejsc pracy i do waszych przyjaciół, gdziekolwiek żyjecie. Jeśli pozwolicie łasce Bożej działać w was, jeśli będziecie hojni i wytrwali w waszej codziennej pracy, uczynicie ten świat lepszym miejscem dla wszystkich. Błogosławię was z całego serca. Proszę, módlcie się za mnie.

Rzym, u św. Jana na Lateranie, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2023 r.

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Joanna Senyszyn przed sądem z ostatniej chwili
Joanna Senyszyn przed sądem

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku w poniedziałek rozpoczął się zdalny proces z powództwa Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz członków rodzin Żołnierzy Niezłomnych przeciwko prof. Joannie Senyszyn. Dotyczy on wpisów na temat Żołnierzy Wyklętych zamieszczanych przez posłankę w mediach społecznościowych.

Nie żyje gwiazda Polsatu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda Polsatu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znana postać popularnego programu Polsatu. Informacje przekazała produkcja za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Poseł KO: „Zostałam napadnięta”. Opublikowała nagranie z ostatniej chwili
Poseł KO: „Zostałam napadnięta”. Opublikowała nagranie

„Zostałam zaatakowana na targu w Opolu Lubelskim. Nieznany mężczyzna zaczął mnie szarpać, grozić i wyzywać” – poinformowała poseł KO Marta Wcisło.

SS Galizien w kanadyjskim parlamencie. Bezczelność ambasador: Środowiska żydowskie przeprosiliśmy. Co z Polakami? z ostatniej chwili
SS "Galizien" w kanadyjskim parlamencie. Bezczelność ambasador: "Środowiska żydowskie przeprosiliśmy". Co z Polakami?

Ambasador Polski w Kanadzie Witold Dzielski wezwał do przeprosin po incydencie w kanadyjskim parlamencie, podczas którego Wołodymyr Zełenski wraz Justinem Trudeau i całym kanadyjskim parlamentem oklaskiwali weterana SS "Galizien".

Orban: Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej sprawie z ostatniej chwili
Orban: Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej sprawie

Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej sprawie na arenie międzynarodowej, dopóki rząd w Kijowie nie przywróci praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu – powiedział w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban podczas inauguracji jesiennej sesji parlamentu.

Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do UE jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu z ostatniej chwili
"Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do UE jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu"

Trwa ukraińsko-polski konflikt. W tle embargo na ukraińskie zboże. Tranzyt odbywa się bez przeszkód, a nawet rośnie. Oliwy do ognia dolały impertynenckie słowa ukraińskich polityków. Nie ustają spekulacje na temat przyczyn zachowania władz Ukrainy.

Wybory parlamentarne 2023. Tak chcą głosować Polacy [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wybory parlamentarne 2023. Tak chcą głosować Polacy [SONDAŻ]

Na Zjednoczoną Prawicę chce obecnie głosować 33,8 proc. ankietowanych; na KO - 28,1 proc.; na Trzecią Drogę - 9 proc.; na Konfederację - 8,8 proc., a na Lewicę - 8,7 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Czesi przyjeżdżają do Polski, aby tankować tańsze paliwo. „Pewnie znów zostanie wprowadzony zakaz” z ostatniej chwili
Czesi przyjeżdżają do Polski, aby tankować tańsze paliwo. „Pewnie znów zostanie wprowadzony zakaz”

Paliwa na stacjach benzynowych w Polsce tanieją, gdy w Czechach ceny rosną. W czeskich sieciach społecznościowych komentowany jest spadek ceny litra benzyny w Polsce poniżej 6 zł. Tankując nad Wisłą, w zależności od stacji benzynowej Czesi mogą zaoszczędzić 8 koron, czyli około półtora złotego.

Miodowe lata wracają do TV? Zaskakująca informacja obiegła media z ostatniej chwili
"Miodowe lata" wracają do TV? Zaskakująca informacja obiegła media

"Miodowe lata" to jeden z tych seriali, który wśród Polaków często jest określany mianem kultowego. Teraz na jego temat pojawiły się nowe informacje, które mogą spodobać się fanom zakończonej przed wieloma laty produkcji.

Materiał wyemitowany przez Fakty TVN to zbiór manipulacji z ostatniej chwili
"Materiał wyemitowany przez Fakty TVN to zbiór manipulacji"

Materiał wyemitowany przez Fakty TVN to próba podtrzymania tematu nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, przy użyciu manipulacji - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

REKLAMA

Papież do uczestników Mladifest: Nie ma dla nas lepszej woli niż wola Ojca, która jest planem miłości

Do poszukiwania i wypełniania w swoim życiu woli Bożej zachęcił Ojciec Święty uczestników trwającego w 34. Festiwal Młodych. Potrwa on do 30 lipca.
Modlitwa w Me∂ugorje Papież do uczestników Mladifest: Nie ma dla nas lepszej woli niż wola Ojca, która jest planem miłości
Modlitwa w Me∂ugorje / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Piotr Frydecki

Tekst papieskiego przesłania do młodych

Najmilsi!

Z radością zwracam się do was, uczestniczących w Festiwalu Młodzieży w Medziugorju, będącego okazją do świętowania i odnowienia waszej wiary. Pragnę, abyście przeżyli te dni jako duchową pielgrzymkę, która doprowadzi was do spotkania z Panem w Eucharystii, w adoracji, w spowiedzi, w katechezach biblijnych, w cichej modlitwie różańcowej, ale także poprzez świadectwa.

„Oto moja matka i moi bracia”

Temat zaproponowany wam do refleksji w tym roku brzmi: „Oto moja matka i moi bracia” (Mt 12, 49). Święty Mateusz Ewangelista powiada, że Jezus, przemawiając do tłumu, został poinformowany, iż Jego matka i bracia są na zewnątrz i szukają Go. Jezus odpowiedział pytaniem: „Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?” (Mt 12, 48). „ I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką»” (Mt 12,49-50).

Jesteśmy głęboko poruszeni gestem i słowami Jezusa, ponieważ na pierwszy rzut oka wydają się one brakiem szacunku dla Jego Matki i krewnych. Jednakże poprzez to stwierdzenie chciał nam ukazać, że poddanie się woli Ojca, umacnianie jedności z Nim, jest silniejszą więzią niż ta, która łączy nas z najbliższymi krewnymi. Drodzy młodzi, wola Boża jest bezcennym skarbem! Dlatego Dziewica Maryja nawiązuje więź z Jezusem jeszcze zanim Go zrodziła. Stała się uczennicą i matką swego Syna w chwili, gdy przyjęła słowa anioła, odpowiadając: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1, 38). Od tej chwili całe Jej życie było nieustannym wypełnianiem woli Bożej.

Wola Ojca

Jednak często znajdujemy się w konflikcie z tą wolą, czasami trudno nam ją zrozumieć i przyjąć, chcielibyśmy innego życia, bez wyzwań, bez cierpienia. Chcielibyśmy być inni, może bardziej inteligentni, bogatsi w talenty i zaszczepione dary. Nie ma jednak dla nas lepszej woli niż wola Ojca, która jest planem miłości wobec nas w perspektywie Jego Królestwa i naszego pełnego szczęścia. Często boimy się tej woli, ponieważ obawiamy się, że Bóg może narzucić nam coś zupełnie przypadkowo, a nie dla naszego dobra. Lękamy się, że przyjęcie Jego woli oznacza rezygnację z naszej wolności. Winniśmy natomiast pilnie szukać, prosić Boga Ojca, aby objawił nam swoją wolę i prosić, żeby się w nas wypełniła. A Jezus pokazuje nam największy motyw, aby tego pragnąć: pełnienie woli Ojca sprawia, że stajemy się Jego dziećmi, braćmi, siostrami, matkami i wzrastamy w miłości do Niego i do innych.

Drodzy młodzi, Bóg ma plan miłości dla każdego z was. Nie lękajcie się Jego woli, ale pokładajcie całą swoją ufność w Jego łasce. Jesteście dla Niego naprawdę cenni, jesteście dla Niego ważni, ponieważ jesteście dziełem Jego rąk (por. Posynodalna adhort. apost. Christus vivit, 115). Tylko On zna wasze serce i wasze najgłębsze pragnienia.

Tylko On, który was kocha miłością całkowitą, jest w stanie spełnić wasze aspiracje. Nikt poza Bogiem nie może dać wam prawdziwego szczęścia. Idąc za przykładem Maryi, umiejcie wypowiedzieć Jemu swoje bezwarunkowe „tak”. Niech w waszym życiu nie będzie miejsca na egoizm czy lenistwo. Wykorzystajcie swoją młodość, aby razem z Panem budować fundamenty waszej egzystencji, ponieważ wasza przyszłość osobista, zawodowa i społeczna będzie zależeć od decyzji, które podejmiecie w tych latach.

Rozeznanie i entuzjazm

Niech na tej drodze, drodzy młodzi towarzyszy wam Najświętsza Maryja Panna i uczy was rozeznawać i przyjmować wolę Ojca niebieskiego w waszym życiu. Niech wasza młodość będzie znakiem nadziei i entuzjazmu w chwili obecnej. Bądźcie entuzjastycznymi misjonarzami nowej ewangelizacji! Przynieście tym, którzy cierpią, tym, którzy szukają, radość, jaką chce obdarzyć Jezus. Zanieście ją do waszych rodzin, do waszych szkół i uniwersytetów, do waszych miejsc pracy i do waszych przyjaciół, gdziekolwiek żyjecie. Jeśli pozwolicie łasce Bożej działać w was, jeśli będziecie hojni i wytrwali w waszej codziennej pracy, uczynicie ten świat lepszym miejscem dla wszystkich. Błogosławię was z całego serca. Proszę, módlcie się za mnie.

Rzym, u św. Jana na Lateranie, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2023 r.

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / WatykanOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe