W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy

Archimandryta Jānis (Lipšāns) został nowym biskupem Łotewskiego Kościoła Prawosławnego (ŁKP), a jego chirotonia (sakra) odbyła się 13 sierpnia w ryskim soborze katedralnym Narodzenia Chrystusa. Uroczystości przewodniczył zwierzchnik ŁKP, metropolita ryski i całej Łotwy Aleksander (Kudriaszkow). Zarówno mianowanie, jak i wyświęcenie nowego hierarchy nastąpiło bez wiedzy i potwierdzenia przez Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP). Stało się to możliwe, gdyż Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego 20 października 2022 ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego.
zdjęcie poglądowe W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy
zdjęcie poglądowe / Pixabay.com/Bairyna

Święcenia z pominięciem Moskwy

Synod Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 24 lipca br. pod przewodnictwem metropolity Aleksandra postanowił m.in. rozwiązać od dawna nabrzmiały problem mianowania biskupa narodowości łotewskiej, aby posługiwał wśród swych rodaków. Oświadczenie ogłoszone po obradach stwierdza m.in.: "Biorąc pod uwagę perypetie i złożoności istnienia świętego prawosławia na Łotwie, uwzględniając dawne życzenia łotewskiej ludności prawosławnej i konieczność zaspokojenia jej potrzeb duchowych, rozumiejąc dzisiejszą rzeczywistość historyczną, mając na względzie umocnienie, zachowanie i utrwalenie świętego prawosławia na Łotwie, jak również przestrzeganie dziedzictwa hierarchicznego Świętej Matki Kościoła, Synod postanowił jednogłośnie, aby archimandryta Jan z cerkwi Objawienia Pańskiego w Rydze został biskupem valmierskim, wikariuszem metropolity ryskiego i całej Łotwy".

Nowy biskup

Nowy biskup urodził się jako Jānis Lipšāns w 1957 w rejonie kraslawskim w Łatgalii na południowym wschodzie kraju. Po ukończeniu szkoły średniej w Rydze był aktywnym wiernym stołecznych kościołów oraz ałtarnikiem (ministrantem) i psalmistą w cerkwi Wniebowstąpienia. W 1985 ówczesny metropolita ryski i łotewski Leonid wyświęcił go na diakona, a w rok później – na kapłana. Posługiwał następnie w świątyniach stołecznych i był proboszczem w miasteczku Krape. Jednocześnie kształcił się zaocznie w Moskiewskim Seminarium Duchownym, które ukończył w 1991. Jego językiem ojczystym jest łotewski, ale swobodnie posługuje się również po rosyjsku.

Jego chirotonia 13 bm. była pierwszym tego rodzaju obrzędem w Rydze od 80 lat, tzn. od czasu, gdy w stolicy sakrę biskupią przyjął o. Jānis (Garklāvs), późniejszy kustosz cudownej ikony Matki Bożej Tychwińskiej.

Reakcja Rosji

Na wieść o wyświęceniu bp. Jana Zarząd Patriarchatu Moskiewskiego ds. Eparchii [diecezji] Bliskiej Zagranicy [tzn. tych krajów, które do 1991 wchodziły w skład ZSRR - KAI] wydał 15 bm. oświadczenie, w którym stwierdził, iż wprawdzie "rozumie złożone okoliczności polityczne, w jakich znajduje się obecnie Łotewski Kościół Prawosławny, ale nie jest to powód do łamania jedności kościelnej".

Jednocześnie zapowiedziano, że "kanonicznej oceny tego wszystkiego, co dzieje się dzisiaj w Łotewskim Kościele Prawosławnym, powinien udzielić Sobór Biskupi, który zbierze się w odpowiednim czasie". Zarząd wezwał wszystkich wiernych RKP do wzmożenia "swych świętych modlitw, do niezachwianego strzeżenia jedności świętego prawosławia i pod omoforem [paliuszem - KAI] naszego zwierzchnika, wielce świątobliwego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla do dalszego kroczenia swą drogą życiową, nie ulegając naciskowi i pokusom niszczycielskich sił zewnętrznych".

Autokefalia

Przypomnijmy, że już niemal przed rokiem, Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 20 października 2022 w cerkwi Wszystkich Świętych w Rydze ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 160 uczestników zebrania, a jedna osoba była przeciw. Decyzja ta nastąpiła w wyniku zmian, jakie 8 września tegoż roku Saeima (parlament) Łotwy wniósł do ustawy o ŁKP. Odtąd zaczął on działać niezależnie i samodzielnie, podczas gdy dotychczas był częścią Patriarchatu Moskiewskiego na prawach szerokiej autonomii.

Decyzja parlamentu łotewskiego, a nawet ogłoszona rok temu pod koniec sierpnia jej zapowiedź wywołały wielkie niezadowolenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który uznał ją za "brutalną ingerencję władz świeckich w wewnętrzne sprawy kościelne". Doradca patriarchy ks. protojerej Nikołaj Bałaszow oświadczył, iż uchwalając nowe przepisy rząd w Rydze postąpił gorzej niż w średniowieczu. 

Oprócz ŁKP, którego większość wiernych stanowią mieszkający w tym kraju etniczni Rosjanie, na Łotwie działa też znacznie od niego mniejszy liczebnie Łotewski Autonomiczny Kościół Prawosławny, podlegający Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.

kg (KAI/B-I) / Ryga


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ekspert: Papież może być rozgrywany przez rosyjskie służby z ostatniej chwili
Ekspert: Papież może być rozgrywany przez rosyjskie służby

"Coraz więcej faktów wskazuje, że Franciszek może być rozgrywany przez służby rosyjskie" - wskazuje na łamach serwisu trimarium.pl polski politolog, doktor filozofii, publicysta Tomasz Teluk. Zdaniem eksperta w otoczeniu papieża pojawia się coraz więcej podejrzanych osób.

Ziobro o wyborach: To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski z ostatniej chwili
Ziobro o wyborach: To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski

To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski. Kiedy PSL tworzyło rząd z PO, cała Polska do linii Wisły miała być oddana rosyjskiej armii w panowanie. Rząd Zjednoczonej Prawicy broni każdego centymetra polskiej ziemi – podkreślił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Z podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacja Polski z ostatniej chwili
"Z podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacja Polski"

Współcześni Niemcy nie wiedzą, co ich przodkowie robili na polskich ziemiach w latach niemieckiej okupacji. Z dzisiejszych podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacji. Nie dowiemy się, jak zostały zrównane z ziemią nasze miasta, wsie, nasza stolica - mówiła w czwartek w Berlinie Prezes Fundacji "Łączy Nas Polska" Natalia Nitek-Płażyńska.

Miodowe lata wracają do TV? Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
"Miodowe lata" wracają do TV? Pojawiły się nowe informacje

Serial "Miodowe lata" wraca do telewizji? W mediach pojawiły się nowe informacje na temat.

Zełenski grozi Zachodowi tajemniczymi problemami z ukraińskimi uchodźcami? z ostatniej chwili
Zełenski grozi Zachodowi tajemniczymi "problemami z ukraińskimi uchodźcami"?

"Jeśli Zachód zmniejszy pomoc, będzie problem z ukraińskimi uchodźcami w Europie" - powiedział na łamach "The Economist" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Zawoalowana groźba?" - pyta na Twitterze Jacek Saryusz Wolski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Nie jesteśmy samotną wyspą. Trwa Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie [NASZ PATRONAT] z ostatniej chwili
"Nie jesteśmy samotną wyspą". Trwa Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie [NASZ PATRONAT]

Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej to strefa rozmów na najważniejsze tematy, wymiana doświadczeń, a także przestrzeń, w której biznes, gospodarka, kwestie społeczne i polityczne stykają się z Ewangelią i etyką. VII edycja wydarzenia odbywa się w dniach od 28 do 30 września w Sound Garden Hotel na ul. Żwirki i Wigury 18 w Warszawie. Organizuje je Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja Civitas Christiana, a także Fundacja Obserwatorium Społeczne.

TSUE ostatecznie oddalił skargi Ryanaira z ostatniej chwili
TSUE ostatecznie oddalił skargi Ryanaira

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu ostatecznie oddalił skargi Ryanaira, dotyczące pomocy państwa ze strony Danii i Szwecji na rzecz przewoźnika lotniczego SAS podczas pandemii Covid-19.

Nie żyje jedna z głównych gwiazd „Harry’ego Pottera” z ostatniej chwili
Nie żyje jedna z głównych gwiazd „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Michael Gambon. Zasłynął z roli Albusa Dumbledore’a w filmach o przygodach Harry’ego Pottera.

Probierz odbył pierwszą rozmowę z Lewandowskim. Wiadomo, jak wyglądała z ostatniej chwili
Probierz odbył pierwszą rozmowę z Lewandowskim. Wiadomo, jak wyglądała

Michał Probierz rozmawiał z Robertem Lewandowskim. Media podają nowe informacje na ten temat.

Ziobro: Z opinii biegłych wynika, że to ukraińska rakieta spadła na Przewodów z ostatniej chwili
Ziobro: Z opinii biegłych wynika, że to ukraińska rakieta spadła na Przewodów

– Opinia biegłych kategorycznie wskazuje, iż ta rakieta była rakietą ukraińską – produkcji jeszcze sowieckiej, rosyjskiej – poinformował w czwartek w Lublinie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do śledztwa w sprawie eksplozji rakiety w Przewodowie, w której zginęły dwie osoby.

REKLAMA

W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy

Archimandryta Jānis (Lipšāns) został nowym biskupem Łotewskiego Kościoła Prawosławnego (ŁKP), a jego chirotonia (sakra) odbyła się 13 sierpnia w ryskim soborze katedralnym Narodzenia Chrystusa. Uroczystości przewodniczył zwierzchnik ŁKP, metropolita ryski i całej Łotwy Aleksander (Kudriaszkow). Zarówno mianowanie, jak i wyświęcenie nowego hierarchy nastąpiło bez wiedzy i potwierdzenia przez Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP). Stało się to możliwe, gdyż Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego 20 października 2022 ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego.
zdjęcie poglądowe W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy
zdjęcie poglądowe / Pixabay.com/Bairyna

Święcenia z pominięciem Moskwy

Synod Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 24 lipca br. pod przewodnictwem metropolity Aleksandra postanowił m.in. rozwiązać od dawna nabrzmiały problem mianowania biskupa narodowości łotewskiej, aby posługiwał wśród swych rodaków. Oświadczenie ogłoszone po obradach stwierdza m.in.: "Biorąc pod uwagę perypetie i złożoności istnienia świętego prawosławia na Łotwie, uwzględniając dawne życzenia łotewskiej ludności prawosławnej i konieczność zaspokojenia jej potrzeb duchowych, rozumiejąc dzisiejszą rzeczywistość historyczną, mając na względzie umocnienie, zachowanie i utrwalenie świętego prawosławia na Łotwie, jak również przestrzeganie dziedzictwa hierarchicznego Świętej Matki Kościoła, Synod postanowił jednogłośnie, aby archimandryta Jan z cerkwi Objawienia Pańskiego w Rydze został biskupem valmierskim, wikariuszem metropolity ryskiego i całej Łotwy".

Nowy biskup

Nowy biskup urodził się jako Jānis Lipšāns w 1957 w rejonie kraslawskim w Łatgalii na południowym wschodzie kraju. Po ukończeniu szkoły średniej w Rydze był aktywnym wiernym stołecznych kościołów oraz ałtarnikiem (ministrantem) i psalmistą w cerkwi Wniebowstąpienia. W 1985 ówczesny metropolita ryski i łotewski Leonid wyświęcił go na diakona, a w rok później – na kapłana. Posługiwał następnie w świątyniach stołecznych i był proboszczem w miasteczku Krape. Jednocześnie kształcił się zaocznie w Moskiewskim Seminarium Duchownym, które ukończył w 1991. Jego językiem ojczystym jest łotewski, ale swobodnie posługuje się również po rosyjsku.

Jego chirotonia 13 bm. była pierwszym tego rodzaju obrzędem w Rydze od 80 lat, tzn. od czasu, gdy w stolicy sakrę biskupią przyjął o. Jānis (Garklāvs), późniejszy kustosz cudownej ikony Matki Bożej Tychwińskiej.

Reakcja Rosji

Na wieść o wyświęceniu bp. Jana Zarząd Patriarchatu Moskiewskiego ds. Eparchii [diecezji] Bliskiej Zagranicy [tzn. tych krajów, które do 1991 wchodziły w skład ZSRR - KAI] wydał 15 bm. oświadczenie, w którym stwierdził, iż wprawdzie "rozumie złożone okoliczności polityczne, w jakich znajduje się obecnie Łotewski Kościół Prawosławny, ale nie jest to powód do łamania jedności kościelnej".

Jednocześnie zapowiedziano, że "kanonicznej oceny tego wszystkiego, co dzieje się dzisiaj w Łotewskim Kościele Prawosławnym, powinien udzielić Sobór Biskupi, który zbierze się w odpowiednim czasie". Zarząd wezwał wszystkich wiernych RKP do wzmożenia "swych świętych modlitw, do niezachwianego strzeżenia jedności świętego prawosławia i pod omoforem [paliuszem - KAI] naszego zwierzchnika, wielce świątobliwego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla do dalszego kroczenia swą drogą życiową, nie ulegając naciskowi i pokusom niszczycielskich sił zewnętrznych".

Autokefalia

Przypomnijmy, że już niemal przed rokiem, Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 20 października 2022 w cerkwi Wszystkich Świętych w Rydze ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 160 uczestników zebrania, a jedna osoba była przeciw. Decyzja ta nastąpiła w wyniku zmian, jakie 8 września tegoż roku Saeima (parlament) Łotwy wniósł do ustawy o ŁKP. Odtąd zaczął on działać niezależnie i samodzielnie, podczas gdy dotychczas był częścią Patriarchatu Moskiewskiego na prawach szerokiej autonomii.

Decyzja parlamentu łotewskiego, a nawet ogłoszona rok temu pod koniec sierpnia jej zapowiedź wywołały wielkie niezadowolenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który uznał ją za "brutalną ingerencję władz świeckich w wewnętrzne sprawy kościelne". Doradca patriarchy ks. protojerej Nikołaj Bałaszow oświadczył, iż uchwalając nowe przepisy rząd w Rydze postąpił gorzej niż w średniowieczu. 

Oprócz ŁKP, którego większość wiernych stanowią mieszkający w tym kraju etniczni Rosjanie, na Łotwie działa też znacznie od niego mniejszy liczebnie Łotewski Autonomiczny Kościół Prawosławny, podlegający Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.

kg (KAI/B-I) / Ryga



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe