Co dalej ze wspólnotą Mamre? Arcybiskup wyznaczył nowego moderatora

Trwają dalsze kroki metropolity częstochowskiego, abp Wacława Depo, w sprawie Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Dziś mianowano nowego asystenta kościelnego wspólnoty.
abp Wacław Depo Co dalej ze wspólnotą Mamre? Arcybiskup wyznaczył nowego moderatora
abp Wacław Depo / YT print screen/jp2muzeum

29 sierpnia br., w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. prał. dr hab. Marian Duda został mianowany asystentem kościelnym - moderatorem Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Dekret nominacyjny został wręczony nowemu opiekunowi Wspólnoty przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, w obecności bp. Andrzeja Przybylskiego oraz przedstawicieli Rady Wspólnoty. Swoje zadania nowy Moderator obejmie z dniem 1 września br.

Nowy duszpasterz

Ks. prał. dr hab Marian Duda, ur. 7 VII 1951 w Będzinie. Absolwent Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie; święcenia kapłańskie (1975), licencjat (1979), doktorat (1987), habilitacja (2006). 

W latach 1975–1976 wikariusz w parafii św. Mikołaja w Rudnikach i św. Marcina w Żytniowie k. Wielunia, 1976–1979 św. Wojciecha w Częstochowie. 1978–1980 członek Komitetu ds. peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji częstochowskiej, w 1979 członek Komitetu Organizacyjnego Pielgrzymki Jana Pawła II w Częstochowie. 1981–1996 pracownik Kurii Diecezjalnej/Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, 1981–1986 sekretarz Wydz. Duszpasterskiego, 1981–1989 duszpasterz nauczycieli, XI – XII 1981 duszpasterz strajkujących studentów Politechniki Częstochowskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.

W latach 1982–1983 współorganizator Duszpasterstwa Osób Pozbawionych Wolności i ich Rodzin przy Kurii Diecezjalnej. 1983–1989 diecezjalny duszpasterz akademicki, inicjator i opiekun niezależnej działalności społeczno-kulturalnej, współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, w 1984 organizator Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego Emaus przy parafii św. Wojciecha. 1988–1993 dyr. Wydz. Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego, w 1988 inicjator Duszpasterskich Wspólnot Świata Pracy Nazaret, 1988–1993 założyciel i redaktor biuletynu „Nazaret – Ewangelia Pracy”. 1988–1997 członek Komisji Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego, Od 1988 wykładowca w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie (od 1991 w Częstochowie). 1988–1989 współzałożyciel i kapelan Katolickiego Związku Akademickiego Emaus w Częstochowie.

W 1989 założyciel Konsulty Wydz. Duszpasterstwa Zawodowego Kurii Diecezjalnej przy parafii św. Wojciecha, IV – VI 1989 współorganizator i członek Regionalnego KO w Częstochowie. 1989–1997 dyr. Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. W 1990 inicjator powstania partii Unia Laikatu Katolickiego, do 1993 jej pierwszy kapelan. 1990–1991 przew. Kościelnego Komitetu VI Światowego Dnia Młodzieży Częstochowa ’91. 1990–1995 uczestnik II Polskiego Synodu Plenarnego, współredaktor „Biuletynu Synodalnego” i dokumentów końcowych. W 1991 założyciel Radia Fiat w Częstochowie, do 1996 członek Rady Programowej. Od 1991 Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości, od 1992 Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej, od 1993 Kanonik Gremialny Kapituły Katedralnej, od 2014 Kanonik Teolog Kapituły Katedralnej.1996–2001 członek Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsulatorów Archidiecezji Częstochowskiej, od 1998 Polskiego Towarzystwa Teologicznego. 1996–2003 proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, 2000–2001 jednocześnie organizator i proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego tamże. 1997–2003 kapelan Arcybractwa Świętej Rodziny, redaktor i wydawca biuletynów parafialnych „Święta Rodzina” (1996–2003) i „Salvator” (2000–2001), w 1999 założyciel przychodni lekarskiej przy parafii Świętej Rodziny, w 1998 założyciel pierwszej w kraju kaplicy na dworcu PKP w Częstochowie. Od 2001 kapelan wspólnoty zakonnej Małych Sióstr Baranka w Choroniu k. Częstochowy, od 2013 Małych Braci Baranka tamże. Od 2007 wykładowca w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie; od 2007 wykładowca w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie, 2007–2017 dyr. tamże.

Autor wielu artykułów i ponad 40 książek, m.in.: Akcja Katolicka? Tak! (1995), Akcja katolicka. Studium teologiczno-pastoralne (1996), Parafia, kawałek nieba... (2004), Parafia a świat wartości (2004), Eucharystia sercem parafii według Jana Pawła II (2005), Myśląc parafia (2006), Brama do nieba na jurajskim wzgórzu: dzieje parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Choroniu 1916–2016 (2016), VI Światowy Dzień Młodzieży Częstochowa’91 (2016), Patriarcha będziński: ks. Wincenty Mieczysław Zawadzki 1894–1975 (2016).

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Mamre

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” została powołana dnia 14 lutego 2000 r. jako prywatne stowarzyszenie wiernych, podlegające nadzorowi Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego. W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego została zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

21 grudnia 2021 r. abp Wacław Depo w liście skierowanym do Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre” napisał, że „wspomniane zarzuty dotyczą niewłaściwego funkcjonowania wspólnoty i sytuacji czy postaw niezgodnych z jej statutem. Domagają się one więc sprawdzenia i weryfikacji”. Wspomniane zarzuty nie dotyczyły kwestii natury seksualnej. 

Komisja dokonała weryfikacji zarzutów i sygnałów o nieprawidłowościach spotykając się z wszystkimi osobami, które wyraziły takie pragnienie, zwłaszcza z osobami, które czuły się pokrzywdzone przez Wspólnotę, ale również wysłuchała tych, którzy chcieli podzielić się swymi świadectwami co do dobrych owoców działalności Wspólnoty – czytamy w komunikacie w sprawie zakończenia wizytacji Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE, z marca 2023 r.

5 lipca 2023 r. opublikowany został Komunikat Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego i Rady Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE, dotyczący Stowarzyszenia „Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE”.

7 sierpnia 2023 r. abp Wacław Depo napisał list do byłych i obecnych Członków Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE.

ks.mf, archiczest.pl, biogram: Encyklopedia Solidarności / Częstochowa

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Skandal w Niemczech: Tak Niemcy hailowali na Oktoberfest [VIDEO] z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Tak Niemcy hailowali na Oktoberfest [VIDEO]

Trwa tradycyjny niemiecki Oktoberfest. Podczas świętowania w niemieckim Zieschütz koło Budziszyna, doszło do szokującej sceny.

Szydło: Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina z ostatniej chwili
Szydło: Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina

Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina. Dlatego coraz bardziej otwarte i agresywne zachowanie niemieckich polityków wobec Polski – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Tusk stanął murem za polskim mundurem z ostatniej chwili
Tusk stanął "murem za polskim mundurem"

Jarosław Kaczyński mówi, że nie ma żadnej afery wizowej. A nasi sojusznicy w NATO, w tym Amerykanie, są bardzo zaniepokojeni tym, że migranci z polskimi wizami są nawet na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Co najmniej kilkaset osób podejrzewanych o terroryzm właśnie wjechało do Europy na polskich wizach - powiedział w Otwocku przewodniczący PO Donald Tusk.

Saryusz-Wolski dla belgijskich mediów: Niemcy spiskują, by wraz z Rosją zdominować Europę z ostatniej chwili
Saryusz-Wolski dla belgijskich mediów: Niemcy spiskują, by wraz z Rosją zdominować Europę

Niemcy „zachęcają” do napięć między Polską a Ukrainą w ramach tajnej strategii zdominowania Europy – twierdzi w rozmowie z portalem „Brussels Signal” europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Paweł Jędrzejewski: Seksualne tabu, które trzeba chronić Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Seksualne tabu, które trzeba chronić

W Czernikach w województwie pomorskim w piwnicy domu znaleziono ciała trzech noworodków. Policja aresztowała 54-letniego mężczyznę i jego 20-letnią córkę, którzy są właścicielami domu. Wyniki śledztwa wskazują, że mężczyzna przymusił do współżycia seksualnego nie tylko dwudziestolatkę, ale także drugą córkę.

Nie żyje płk Otton Hulacki, weteran spod Monte Cassino z ostatniej chwili
Nie żyje płk Otton Hulacki, weteran spod Monte Cassino

Na Wieczną Wartę odszedł płk Otton Hulacki (102 lata), lwowiak, sybirak, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, zdobywca Monte Cassino, Ankony i Bolonii – poinformował w poniedziałek w portalu X szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Słoweńska prasa: W sprawie sporu z Polską Zełenski źle rozegrał karty z ostatniej chwili
Słoweńska prasa: W sprawie sporu z Polską Zełenski źle rozegrał karty

„Wystąpienia publiczne prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego były jednym z asów Ukrainy od początku wojny, ale Zełenski źle rozegrał swoje karty w sprawie sporu o zboże z Polską i innymi krajami UE” – napisała w poniedziałek słoweńska gazeta „Dnevnik”.

„USA już wiedzą, kto wygra wybory w Polsce” z ostatniej chwili
„USA już wiedzą, kto wygra wybory w Polsce”

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski przekazał w poniedziałek w mediach społecznościowych informację o tym, że Stany Zjednoczone podpisały z Polską umowę, w ramach której pożyczą rządowi w Warszawie pieniądze na modernizację polskiej armii. Sprawę skomentował europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Będą kontrole na granicy polsko-słowackiej. Jest decyzja premiera z ostatniej chwili
Będą kontrole na granicy polsko-słowackiej. Jest decyzja premiera

– Poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, aby wprowadzać kontrole na granicy polsko-słowackiej busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci – powiedział w poniedziałek w Kraśniku (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki.

Kadyrow opublikował nagranie, na którym jego 15-letni syn brutalnie bije Rosjanina z ostatniej chwili
Kadyrow opublikował nagranie, na którym jego 15-letni syn brutalnie bije Rosjanina

Kadyrow opublikował nagranie, na którym jego 15-letni syn bije zatrzymanego w sprawie spalenia Koranu aktywistę Nikitę Żurawela.

REKLAMA

Co dalej ze wspólnotą Mamre? Arcybiskup wyznaczył nowego moderatora

Trwają dalsze kroki metropolity częstochowskiego, abp Wacława Depo, w sprawie Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Dziś mianowano nowego asystenta kościelnego wspólnoty.
abp Wacław Depo Co dalej ze wspólnotą Mamre? Arcybiskup wyznaczył nowego moderatora
abp Wacław Depo / YT print screen/jp2muzeum

29 sierpnia br., w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. prał. dr hab. Marian Duda został mianowany asystentem kościelnym - moderatorem Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Dekret nominacyjny został wręczony nowemu opiekunowi Wspólnoty przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, w obecności bp. Andrzeja Przybylskiego oraz przedstawicieli Rady Wspólnoty. Swoje zadania nowy Moderator obejmie z dniem 1 września br.

Nowy duszpasterz

Ks. prał. dr hab Marian Duda, ur. 7 VII 1951 w Będzinie. Absolwent Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie; święcenia kapłańskie (1975), licencjat (1979), doktorat (1987), habilitacja (2006). 

W latach 1975–1976 wikariusz w parafii św. Mikołaja w Rudnikach i św. Marcina w Żytniowie k. Wielunia, 1976–1979 św. Wojciecha w Częstochowie. 1978–1980 członek Komitetu ds. peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji częstochowskiej, w 1979 członek Komitetu Organizacyjnego Pielgrzymki Jana Pawła II w Częstochowie. 1981–1996 pracownik Kurii Diecezjalnej/Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, 1981–1986 sekretarz Wydz. Duszpasterskiego, 1981–1989 duszpasterz nauczycieli, XI – XII 1981 duszpasterz strajkujących studentów Politechniki Częstochowskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.

W latach 1982–1983 współorganizator Duszpasterstwa Osób Pozbawionych Wolności i ich Rodzin przy Kurii Diecezjalnej. 1983–1989 diecezjalny duszpasterz akademicki, inicjator i opiekun niezależnej działalności społeczno-kulturalnej, współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, w 1984 organizator Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego Emaus przy parafii św. Wojciecha. 1988–1993 dyr. Wydz. Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego, w 1988 inicjator Duszpasterskich Wspólnot Świata Pracy Nazaret, 1988–1993 założyciel i redaktor biuletynu „Nazaret – Ewangelia Pracy”. 1988–1997 członek Komisji Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego, Od 1988 wykładowca w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie (od 1991 w Częstochowie). 1988–1989 współzałożyciel i kapelan Katolickiego Związku Akademickiego Emaus w Częstochowie.

W 1989 założyciel Konsulty Wydz. Duszpasterstwa Zawodowego Kurii Diecezjalnej przy parafii św. Wojciecha, IV – VI 1989 współorganizator i członek Regionalnego KO w Częstochowie. 1989–1997 dyr. Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. W 1990 inicjator powstania partii Unia Laikatu Katolickiego, do 1993 jej pierwszy kapelan. 1990–1991 przew. Kościelnego Komitetu VI Światowego Dnia Młodzieży Częstochowa ’91. 1990–1995 uczestnik II Polskiego Synodu Plenarnego, współredaktor „Biuletynu Synodalnego” i dokumentów końcowych. W 1991 założyciel Radia Fiat w Częstochowie, do 1996 członek Rady Programowej. Od 1991 Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości, od 1992 Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej, od 1993 Kanonik Gremialny Kapituły Katedralnej, od 2014 Kanonik Teolog Kapituły Katedralnej.1996–2001 członek Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsulatorów Archidiecezji Częstochowskiej, od 1998 Polskiego Towarzystwa Teologicznego. 1996–2003 proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, 2000–2001 jednocześnie organizator i proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego tamże. 1997–2003 kapelan Arcybractwa Świętej Rodziny, redaktor i wydawca biuletynów parafialnych „Święta Rodzina” (1996–2003) i „Salvator” (2000–2001), w 1999 założyciel przychodni lekarskiej przy parafii Świętej Rodziny, w 1998 założyciel pierwszej w kraju kaplicy na dworcu PKP w Częstochowie. Od 2001 kapelan wspólnoty zakonnej Małych Sióstr Baranka w Choroniu k. Częstochowy, od 2013 Małych Braci Baranka tamże. Od 2007 wykładowca w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie; od 2007 wykładowca w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie, 2007–2017 dyr. tamże.

Autor wielu artykułów i ponad 40 książek, m.in.: Akcja Katolicka? Tak! (1995), Akcja katolicka. Studium teologiczno-pastoralne (1996), Parafia, kawałek nieba... (2004), Parafia a świat wartości (2004), Eucharystia sercem parafii według Jana Pawła II (2005), Myśląc parafia (2006), Brama do nieba na jurajskim wzgórzu: dzieje parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Choroniu 1916–2016 (2016), VI Światowy Dzień Młodzieży Częstochowa’91 (2016), Patriarcha będziński: ks. Wincenty Mieczysław Zawadzki 1894–1975 (2016).

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Mamre

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” została powołana dnia 14 lutego 2000 r. jako prywatne stowarzyszenie wiernych, podlegające nadzorowi Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego. W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego została zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

21 grudnia 2021 r. abp Wacław Depo w liście skierowanym do Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre” napisał, że „wspomniane zarzuty dotyczą niewłaściwego funkcjonowania wspólnoty i sytuacji czy postaw niezgodnych z jej statutem. Domagają się one więc sprawdzenia i weryfikacji”. Wspomniane zarzuty nie dotyczyły kwestii natury seksualnej. 

Komisja dokonała weryfikacji zarzutów i sygnałów o nieprawidłowościach spotykając się z wszystkimi osobami, które wyraziły takie pragnienie, zwłaszcza z osobami, które czuły się pokrzywdzone przez Wspólnotę, ale również wysłuchała tych, którzy chcieli podzielić się swymi świadectwami co do dobrych owoców działalności Wspólnoty – czytamy w komunikacie w sprawie zakończenia wizytacji Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE, z marca 2023 r.

5 lipca 2023 r. opublikowany został Komunikat Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego i Rady Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE, dotyczący Stowarzyszenia „Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE”.

7 sierpnia 2023 r. abp Wacław Depo napisał list do byłych i obecnych Członków Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE.

ks.mf, archiczest.pl, biogram: Encyklopedia Solidarności / Częstochowa

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe