Po prawie 40 latach nieznane „Rękopisy” bł. ks. Jerzego Popiełuszki doczekały się swojego wydania

We współpracy z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki nakładem Domu Wydawniczego „Rafael” właśnie na rocznicę śmierci kapłana ukazuje się wyjątkowa książka: „O miłości, za którą tęskni świat. Rękopisy księdza Jerzego Popiełuszki”. W publikacji zebrano słowa księdza Jerzego wypowiadane w zaciszu kościoła, z dala od wielkiej historii.
Kapłan przez lata zapisywał treść homilii na drobnych kartkach, które po jego śmierci na blisko czterdzieści lat zaległy w ciemności archiwów. Odkryte dziś zaskakują przenikliwością, prostotą i aktualnością – mówi Paweł Kęska z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Sam wydawca podkreśla, że oddając czytelnikom „Rękopisy”, przekazuje jednocześnie prosty przewodnik po życiu dotykający uniwersalnych zagadnień i dylematów. Jak pisał ksiądz Jerzy w jednym z rękopisów: „Potrzebne nam męstwo przepojone miłością, które uzdolni do walki o wartości, za którymi tęskni świat”.
„Pomyśl, jaki sens ma twoje życie, twoja praca, twoje zabieganie, twój majątek, wszystko, co czynisz. Pomyśl, co stanowi istotną i nieprzemijającą wartość w twoim życiu. […] Zmartwychwstaniesz – ale czy też do życia w szczęściu czy w beznadziejności. To zależy od tego, czy w porę zatrzymasz się i nadasz właściwy sens i właściwą wartość twojemu życiu”.
– bł. ks. Jerzy Popiełuszko
Jak daleko zaszliśmy na drodze do świętości?
Aby być świętym, trzeba dobre i wielkie sprawy życia wykonywać święcie z zaangażowaniem w powiększaniu dobroci i miłości na świecie. Największą chorobą dzisiejszych ludzi, ktoś powiedział, jest to, że w nic nie są zaangażowani, w nic nie chcą włożyć serca ani duszy.
W dążeniu do świętości musi nam towarzyszyć ciągła świadomość, że każdy najdrobniejszy czyn naszego życia musi był przepojony miłością. Bo miłość jest tą siłą, która uświęca człowieka, i zdąża bezpośrednią drogą do świętości ten, kto, jak mówi Zygmunt Krasiński, „umie rozdawać siebie swej braci”. Przez sakrament chrztu świętego zostaliśmy postawieni na drodze świętości.
Pomyślmy, jak daleko zaszliśmy na drodze do naszej świętości, a może tę drogę zgubiliśmy w naszym życiu. Zawsze jest czas, aby się zastanowić i powrócić na tę właściwą drogę naszego życia, u celu której jest radość szczęścia wiecznego.
fragment rękopisów bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Anna Stanisławska