Brawurowa akcja policji. Rozbito gang samochodowy działający na wielką skalę

Aresztowano jedenaście osób, zabezpieczono 60 aut, setki podzespołów i części samochodowych, złożono wnioski o zabezpieczenie majątku podejrzanych wartego ponad 5,5 mln złotych, to wynik wielomiesięcznej pracy policjantów CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego. Podczas działań policjanci wsparci zostali przez funkcjonariuszy z Niemiec, CBŚP, KGP, KWP w Gorzowie Wlkp., KAS i Europolu. Taki efekt był możliwy także dzięki współpracy policjantów CBŚP z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp., która nadzoruje to śledztwo.
 Brawurowa akcja policji. Rozbito gang samochodowy działający na wielką skalę
/ policja.pl
Akcja rozpoczęła się w miniony wtorek w Gorzowie Wielkopolskim i jego najbliższych okolicach. Wówczas to, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gorzowie Wlkp. wspierani przez funkcjonariuszy Zarządów w Poznaniu i Szczecinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów na wielką skalę. Grupa działała od co najmniej 2013 roku na tamtejszym terenie. Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie mogli kraść samochody nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Ich łupem padały samochody osobowe i dostawcze, głównie vw i renault. Kradzione pojazdy były rozbierane w dziuplach znajdujących się pod Gorzowem Wlkp., a następnie po stosownych przeróbkach wprowadzane do użytku. Wstępnie straty oszacowano na blisko 3 miliony złotych.

Działania policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariusze policji niemieckiej landów Sachsen Anhalt, Brandenburgii oraz z Berlina. W dniu realizacji zatrzymano lub doprowadzono z aresztów 11 osób. Akcję podzielono na dwa etapy.

Pierwszy etap rozpoczął się bardzo wcześnie rano, kiedy to zatrzymano osoby podejrzane o udział w przestępczym procederze. Wśród nich znalazł się podejrzany o organizowanie tego przedsięwzięcia, jego najbliżsi współpracownicy odpowiadający za legalizację pojazdów, podejrzani o kradzieże aut oraz mechanicy.

W drugim etapie, po godzinie 8:00 służby weszły do wytypowanych miejsc, w których jak ustalono znajdowały się dziuple z częściami. Było to 15 obiektów, w tym garaże, hale, a nawet stodoły. Do badań zabezpieczono blisko 300 podzespołów i części. W działaniach tych uczestniczyli eksperci z Laboratoriów Kryminalistycznych KWP w Gorzowie Wlkp., Poznaniu i Szczecinie. Umożliwiło to już na wstępnym etapie zidentyfikowanie ponad 30 części pochodzących z kradzionych samochodów. Najświeższa pochodziła z mercedesa skradzionego w lutym 2018 roku.

Materiał dowodowy zebrany przez śledczych nie pozostawił wątpliwości sądowi, który zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań wobec 11 osób.

Realizację tak ogromnego przedsięwzięcia nie ułatwiała aura. Praca przy bardzo niskiej temperaturze, w wietrzny dzień była wyzwaniem dla funkcjonariuszy wykonujących działania na dworze lub w nieogrzewanych halach. Dlatego też do działań skierowano pięć biur mobilnych, w których pracowały zespoły procesowe.

Do przeszukań zaangażowano blisko 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, ponad 20 funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gorzowie Wlkp., tyle samo funkcjonariuszy z policji niemieckiej, a także z KWP odpowiadających za współpracę międzynarodową. Fachową wiedzą wsparli eksperci z laboratoriów kryminalistycznych w dziedzinie mechanoskopii oraz informatyki, w tym informatyki śledczej. W związku z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy oraz nieprawidłowościami w odprowadzaniu podatków do działań zaangażowano funkcjonariuszy komórek dochodzeniowych i kontrolnych LUC-S.

W sprawę zaangażował się również Europejski Urząd Policji (Europol), który wspierał działania wykorzystując nowoczesny sprzęt elektroniczny umożliwiający odczytywanie informacji na zabezpieczonych nośnikach danych oraz Wydział ds. Odzyskiwania Mienia BK KGP, który wspomógł działania w obszarze ustalania składników majątkowych.

W trakcie trwających do późnych godzin nocnych działań zabezpieczono ponad 40 pojazdów o wartości około 2,5 mln zł. Podczas akcji przeszukano 11 mieszkań i biura na terenie Gorzowa Wlkp. Ponadto, przy udziale eksperta ds. odzyskiwania mienia KGP, otworzono trzy skrytki bankowe zabezpieczono liczne dokumenty, ustalono majątek podejrzanych, o którego zabezpieczenie już wystąpiono do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, która nadzoruje to śledztwo. Podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał 102 zarzuty, a śledczy zapewniają, że to jeszcze nie koniec.

Akcja, w którą zaangażowano ogromne siły i środki nad zebraniem materiału dowodowego, została przygotowana przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, ale warto wspomnieć, że te działania to efekt wielomiesięcznej pracy kilku funkcjonariuszy Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim CBŚP. To właśnie ci policjanci korzystając ze swojego doświadczenia i zaangażowania doprowadzili do tak spektakularnego finału.

źródło: policja.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojna wybuchnie w ciągu godziny. Niepokojące doniesienia niemieckiego dziennika z ostatniej chwili
"Wojna wybuchnie w ciągu godziny". Niepokojące doniesienia niemieckiego dziennika

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt".

Burza w Pałacu Buckingam. Samotna podróż księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingam. Samotna podróż księcia Harry'ego

Media obiegły informacje dotyczące księcia Harry'ego, który podjął ważną decyzję. Arystokrata pojawi się w Wielkiej Brytanii, jednak wizyta ta może nie spełnić oczekiwań wielu osób.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu. 23-latek usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Trzyletnia dziewczynka w szpitalu. 23-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty fizycznego znęcania się nad trzyletnią dziewczynką usłyszał 23-latek, który w piątek został zatrzymany przez policję w Wejherowie po tym, gdy dziecko trafiło do szpitala. Prokuratura przygotowuje wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

Strajk na największym lotnisku w Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Strajk na największym lotnisku w Wielkiej Brytanii

Jutro rozpocznie się czterodniowy strajk na najbardziej ruchliwym i popularnym lotnisku w Wielkiej Brytanii. Swoje niezadowolenie dotyczące warunków pracy wyrazić mają funkcjonariusze Straży Granicznej. O szczegółach poinformował związek zawodowy PCS.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mistrzami Polski z ostatniej chwili
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mistrzami Polski

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wywalczyli czwarty w historii i drugi z rzędu tytuł mistrza Polski. W niedzielę pokonali u siebie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1 25:19, 21:25, 25:23, 25:18) w trzecim decydującym meczu finałowym i wygrali tę rywalizację 2-1.

Dużo się dzieje. Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Dużo się dzieje". Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Ostatnie tygodnie w Pałacu Buckingham nie należały do spokojnych. Zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani martwią się o księżną Kate i króla Karola III, którzy zmagają się z chorobą nowotworową. W sprawie żony księcia Williama pojawiły się nowe informacje.

To byłaby rewolucja. Deklaracja premier Włoch przed wyborami do PE z ostatniej chwili
"To byłaby rewolucja". Deklaracja premier Włoch przed wyborami do PE

Premier Włoch Giorgia Meloni ogłosiła w niedzielę, że będzie "jedynką" na wszystkich listach swej macierzystej partii Bracia Włosi w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu.

Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica z ostatniej chwili
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica

W Anglii odbyła się licytacja, na której pojawił się złoty zegarek kieszonkowy, który niegdyś należał do Johna Jacoba Astora, jednego z najbogatszych pasażerów Titanica. Zegarek, który przetrwał katastrofę, został odnowiony, a następnie sprzedany za rekordową sumę - aż sześciokrotność ceny wywoławczej.

Padłem. Znany aktor w szpitalu z ostatniej chwili
"Padłem". Znany aktor w szpitalu

Media obiegła niepokojąca informacja dotycząca znanego aktora Macieja Stuhra. Na swoim profilu na Instagramie poinformował, że trafił na SOR.

Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć z ostatniej chwili
Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć

– Tusk nie będzie teraz wprost popierał paktu migracyjnego czy pomysłów z opodatkowaniem państw członkowskich, a w tym kierunku to wszystko zmierza – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

REKLAMA

Brawurowa akcja policji. Rozbito gang samochodowy działający na wielką skalę

Aresztowano jedenaście osób, zabezpieczono 60 aut, setki podzespołów i części samochodowych, złożono wnioski o zabezpieczenie majątku podejrzanych wartego ponad 5,5 mln złotych, to wynik wielomiesięcznej pracy policjantów CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego. Podczas działań policjanci wsparci zostali przez funkcjonariuszy z Niemiec, CBŚP, KGP, KWP w Gorzowie Wlkp., KAS i Europolu. Taki efekt był możliwy także dzięki współpracy policjantów CBŚP z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp., która nadzoruje to śledztwo.
 Brawurowa akcja policji. Rozbito gang samochodowy działający na wielką skalę
/ policja.pl
Akcja rozpoczęła się w miniony wtorek w Gorzowie Wielkopolskim i jego najbliższych okolicach. Wówczas to, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gorzowie Wlkp. wspierani przez funkcjonariuszy Zarządów w Poznaniu i Szczecinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów na wielką skalę. Grupa działała od co najmniej 2013 roku na tamtejszym terenie. Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie mogli kraść samochody nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Ich łupem padały samochody osobowe i dostawcze, głównie vw i renault. Kradzione pojazdy były rozbierane w dziuplach znajdujących się pod Gorzowem Wlkp., a następnie po stosownych przeróbkach wprowadzane do użytku. Wstępnie straty oszacowano na blisko 3 miliony złotych.

Działania policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariusze policji niemieckiej landów Sachsen Anhalt, Brandenburgii oraz z Berlina. W dniu realizacji zatrzymano lub doprowadzono z aresztów 11 osób. Akcję podzielono na dwa etapy.

Pierwszy etap rozpoczął się bardzo wcześnie rano, kiedy to zatrzymano osoby podejrzane o udział w przestępczym procederze. Wśród nich znalazł się podejrzany o organizowanie tego przedsięwzięcia, jego najbliżsi współpracownicy odpowiadający za legalizację pojazdów, podejrzani o kradzieże aut oraz mechanicy.

W drugim etapie, po godzinie 8:00 służby weszły do wytypowanych miejsc, w których jak ustalono znajdowały się dziuple z częściami. Było to 15 obiektów, w tym garaże, hale, a nawet stodoły. Do badań zabezpieczono blisko 300 podzespołów i części. W działaniach tych uczestniczyli eksperci z Laboratoriów Kryminalistycznych KWP w Gorzowie Wlkp., Poznaniu i Szczecinie. Umożliwiło to już na wstępnym etapie zidentyfikowanie ponad 30 części pochodzących z kradzionych samochodów. Najświeższa pochodziła z mercedesa skradzionego w lutym 2018 roku.

Materiał dowodowy zebrany przez śledczych nie pozostawił wątpliwości sądowi, który zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań wobec 11 osób.

Realizację tak ogromnego przedsięwzięcia nie ułatwiała aura. Praca przy bardzo niskiej temperaturze, w wietrzny dzień była wyzwaniem dla funkcjonariuszy wykonujących działania na dworze lub w nieogrzewanych halach. Dlatego też do działań skierowano pięć biur mobilnych, w których pracowały zespoły procesowe.

Do przeszukań zaangażowano blisko 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, ponad 20 funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gorzowie Wlkp., tyle samo funkcjonariuszy z policji niemieckiej, a także z KWP odpowiadających za współpracę międzynarodową. Fachową wiedzą wsparli eksperci z laboratoriów kryminalistycznych w dziedzinie mechanoskopii oraz informatyki, w tym informatyki śledczej. W związku z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy oraz nieprawidłowościami w odprowadzaniu podatków do działań zaangażowano funkcjonariuszy komórek dochodzeniowych i kontrolnych LUC-S.

W sprawę zaangażował się również Europejski Urząd Policji (Europol), który wspierał działania wykorzystując nowoczesny sprzęt elektroniczny umożliwiający odczytywanie informacji na zabezpieczonych nośnikach danych oraz Wydział ds. Odzyskiwania Mienia BK KGP, który wspomógł działania w obszarze ustalania składników majątkowych.

W trakcie trwających do późnych godzin nocnych działań zabezpieczono ponad 40 pojazdów o wartości około 2,5 mln zł. Podczas akcji przeszukano 11 mieszkań i biura na terenie Gorzowa Wlkp. Ponadto, przy udziale eksperta ds. odzyskiwania mienia KGP, otworzono trzy skrytki bankowe zabezpieczono liczne dokumenty, ustalono majątek podejrzanych, o którego zabezpieczenie już wystąpiono do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, która nadzoruje to śledztwo. Podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał 102 zarzuty, a śledczy zapewniają, że to jeszcze nie koniec.

Akcja, w którą zaangażowano ogromne siły i środki nad zebraniem materiału dowodowego, została przygotowana przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, ale warto wspomnieć, że te działania to efekt wielomiesięcznej pracy kilku funkcjonariuszy Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim CBŚP. To właśnie ci policjanci korzystając ze swojego doświadczenia i zaangażowania doprowadzili do tak spektakularnego finału.

źródło: policja.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe