Najnowszy numer "TS": Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak: "Przyspieszamy"

– Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę. W ciągu tego roku sfinalizowałem pierwszy etap programu Wisła, sfinalizowałem zakup Black Hawków, śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej. No i podpisaliśmy umowę na amerykański system HIMARS - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą odpowiadając na pytania o opóźnienia programów modernizacyjnych
 Najnowszy numer "TS": Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak: "Przyspieszamy"
/ Tygodnik Solidarność
O podsumowanie stanu rozbudowy polskiej armii w tekście „Polska pod bronią” pokusił się Paweł Pietkun. 

Z wielu programów rozbudowy polskiej armii kolejni ministrowie obrony narodowej rezygnowali. Czy słusznie? Z perspektywy czasu widać, że w stosunku do niektórych koncepcji były to słuszne decyzje. Jednak do niektórych trzeba będzie wrócić – jeżeli Polska ma się stać mocarstwem regionalnym w znaczeniu kraju, na którego atak będzie zupełnie nieopłacalny. Na razie pierwsze skrzypce w zakresie projektów zwiększania narodowego bezpieczeństwa odgrywają autorzy koncepcji silniejszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz działania MON i polskiej dyplomacji. Organizacja konferencji bliskowschodniej w Warszawie – choć krytykowana – zbliżyła nas do większego wsparcia ze strony Amerykanów w zakresie obrony polskiego terytorium przed potencjalnym atakiem ze strony Rosji i jej sojuszników. Jednak do zapowiadanego „Fort Trump” wciąż nam daleko, o czym później. Nie bez znaczenia są ostatnie nabytki polskiego wojska; zakup wyrzutni systemu rakietowego HIMARS o zasięgu do 300 km nie pozostał bez echa wśród rosyjskich wojskowych i polityków. Podobnie jak niedawny zakup Systemu Rakietowego OPL Patriot. 


Redaktor naczelny Michał Ossowski odnosi się we wstępniaku do zniszczenia przez wandali pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego

 

- Pod opiekę parafii św. Brygidy i ks. prałata Henryka Jankowskiego oddawało się wielu spośród tych, którzy dziś występują w roli katonów. Aktywnie uczestniczyli w życiu środowiska opozycyjnego, które się wokół gdańskiego kościoła skupiało, korzystali z jego kontaktów, ochrony, wsparcia organizacyjnego. Więcej, śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ten sam, na którego powołuje się, chcąc usuwać pomnik prałata, p.o. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, był tam ministrantem. Czy to załatwia sprawę oskarżeń o molestowanie nieletnich, jakie pojawiły się kilkanaście lat temu? Nie, nie załatwia, jeśli jest cokolwiek do wyjaśniania, jeśli jest potrzeba kontynuacji śledztwa, trzeba to zrobić. Warto jednak pamiętać, że śledztwo zakończone kilkanaście lat temu zostało umorzone w oparciu o ekspertyzę biegłego seksuologa profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza. A winien jest ten, kogo winnym uzna sąd, a nie „Gazeta Wyborcza” 


A co w rozmowie z Cezarym Krysztopą zdradził Mariusz Błaszczak? 

– Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę. W ciągu tego roku sfinalizowałem pierwszy etap programu Wisła, sfinalizowałem zakup Black Hawków, śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej. No i podpisaliśmy umowę na amerykański system HIMARS 

- mówi TS szef MON. 

O bazach USA w Polsce możemy przeczytać w artykule „Sojusz Goliata z kilkoma Dawidami” Teresy Wójcik.

Polscy politycy środowisk patriotyczno-konserwatywnych od lat zabiegają nie tylko o stałą obecność liczących się sił amerykańskich i NATO w Polsce (co jest już faktem), ale przede wszystkim o stałą bazę. Argumenty „za” są oczywiste, stała baza to ogromne korzyści zarówno dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa, jak i dla Zachodu. Zabezpiecza przed agresją Rosji. Ważny dla Polski „Fort Trump” byłby decydującym umocnieniem wschodniej flanki NATO, a tego rodzaju pośrednie oceny padają także ze strony amerykańskiej. Niestety – jak dotychczas decyzji i konkretów brak, choć w ostatnim czasie w Waszyngtonie sprawa „jest rozważana”.


„Szczyt warszawski czyli szczyt politycznego nonsensu” – ostatnie wydarzenia wokół polskiej dyplomacji podsumowała Halina Kaczmarczyk.

Tak jak nam do niczego nie była potrzebna konferencja bliskowschodnia w Warszawie, tak nie było też najmniejszego sensu w wywożeniu V4 do Jerozolimy, mimo że stosunek Grupy Wyszehradzkiej był do tej pory znacznie przychylniejszy dla Izraela niż dla UE. V4 to zalążek opozycji w stosunku do Brukseli i gdyby dążenia tej grupy nie były groźne, nie mizdrzyłaby się do niej Angela Merkel. Wyjazd V4, a przed odwołaniem raczej V4 plus Izrael, do Jerozolimy, świadczył o akceptacji współpracy z lobby żydowskim raczej niż niemieckim. Ideologiczna walka Netanyahu o supremację w Europie Środkowej załamała się, bo pan premier Izraela wbił sobie politycznego samobója, który powinien go drogo kosztować, podobnie jak nonszalancja słowna jego nowego ministra spraw zagranicznych.


O zbliżających się wyborach prezydenckich na Ukrainie pisze Leszek Masierak:

Jeszcze przed ogłoszeniem przez Centralną Komisje Wyborczą w Kojowie oficjalnej listy kandydatów za faworyta wyborów uchodziła Julia Tymoszenko. Weteranka „pomarańczowej rewolucji” sprzed piętnastu lat już dwa razy ubiegała się o najważniejszą funkcję w kraju – w 2010 roku przegrała jednak z Janukowyczem, a pięć lat później z Poroszenką. Już w czerwcu oświadczyła ona, że i tym razem zamierza walczyć o prezydenturę. – Uczynię to nie po to, by pobawić się w autorytaryzm i monopol na władzę. Dla mnie stanowisko prezydenta nie jest PlayStation, lecz oznacza realne zmiany, na które czeka cały kraj – ogłosiła podczas specjalnej konferencji. Pierwsze, nieoficjalne jeszcze sondaże dawały byłej premier kilka procent przewagi nad Poroszenką, przy czym urzędujący prezydent cieszy się większym poparciem w zachodniej, a Tymoszenko w centralnej części kraju.


W dziale związek: 
  • Co w związku
  • Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny 
  • Co młodzi wiedzą o Solidarności 
  • Befer wychodzi z kąta 
  • Strajk wisi nad maturzystami 
  • Spotkanie młodych 
Pracodawca przyjazny pracownikom 

Najnowszy numer "TS" (08/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła

81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., aby zdobywać informacje o niemieckiej machinie zbrodni i docelowo – wyzwolić obóz.

Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak: "Przyspieszamy"

– Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę. W ciągu tego roku sfinalizowałem pierwszy etap programu Wisła, sfinalizowałem zakup Black Hawków, śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej. No i podpisaliśmy umowę na amerykański system HIMARS - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą odpowiadając na pytania o opóźnienia programów modernizacyjnych
 Najnowszy numer "TS": Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak: "Przyspieszamy"
/ Tygodnik Solidarność
O podsumowanie stanu rozbudowy polskiej armii w tekście „Polska pod bronią” pokusił się Paweł Pietkun. 

Z wielu programów rozbudowy polskiej armii kolejni ministrowie obrony narodowej rezygnowali. Czy słusznie? Z perspektywy czasu widać, że w stosunku do niektórych koncepcji były to słuszne decyzje. Jednak do niektórych trzeba będzie wrócić – jeżeli Polska ma się stać mocarstwem regionalnym w znaczeniu kraju, na którego atak będzie zupełnie nieopłacalny. Na razie pierwsze skrzypce w zakresie projektów zwiększania narodowego bezpieczeństwa odgrywają autorzy koncepcji silniejszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz działania MON i polskiej dyplomacji. Organizacja konferencji bliskowschodniej w Warszawie – choć krytykowana – zbliżyła nas do większego wsparcia ze strony Amerykanów w zakresie obrony polskiego terytorium przed potencjalnym atakiem ze strony Rosji i jej sojuszników. Jednak do zapowiadanego „Fort Trump” wciąż nam daleko, o czym później. Nie bez znaczenia są ostatnie nabytki polskiego wojska; zakup wyrzutni systemu rakietowego HIMARS o zasięgu do 300 km nie pozostał bez echa wśród rosyjskich wojskowych i polityków. Podobnie jak niedawny zakup Systemu Rakietowego OPL Patriot. 


Redaktor naczelny Michał Ossowski odnosi się we wstępniaku do zniszczenia przez wandali pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego

 

- Pod opiekę parafii św. Brygidy i ks. prałata Henryka Jankowskiego oddawało się wielu spośród tych, którzy dziś występują w roli katonów. Aktywnie uczestniczyli w życiu środowiska opozycyjnego, które się wokół gdańskiego kościoła skupiało, korzystali z jego kontaktów, ochrony, wsparcia organizacyjnego. Więcej, śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ten sam, na którego powołuje się, chcąc usuwać pomnik prałata, p.o. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, był tam ministrantem. Czy to załatwia sprawę oskarżeń o molestowanie nieletnich, jakie pojawiły się kilkanaście lat temu? Nie, nie załatwia, jeśli jest cokolwiek do wyjaśniania, jeśli jest potrzeba kontynuacji śledztwa, trzeba to zrobić. Warto jednak pamiętać, że śledztwo zakończone kilkanaście lat temu zostało umorzone w oparciu o ekspertyzę biegłego seksuologa profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza. A winien jest ten, kogo winnym uzna sąd, a nie „Gazeta Wyborcza” 


A co w rozmowie z Cezarym Krysztopą zdradził Mariusz Błaszczak? 

– Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę. W ciągu tego roku sfinalizowałem pierwszy etap programu Wisła, sfinalizowałem zakup Black Hawków, śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej. No i podpisaliśmy umowę na amerykański system HIMARS 

- mówi TS szef MON. 

O bazach USA w Polsce możemy przeczytać w artykule „Sojusz Goliata z kilkoma Dawidami” Teresy Wójcik.

Polscy politycy środowisk patriotyczno-konserwatywnych od lat zabiegają nie tylko o stałą obecność liczących się sił amerykańskich i NATO w Polsce (co jest już faktem), ale przede wszystkim o stałą bazę. Argumenty „za” są oczywiste, stała baza to ogromne korzyści zarówno dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa, jak i dla Zachodu. Zabezpiecza przed agresją Rosji. Ważny dla Polski „Fort Trump” byłby decydującym umocnieniem wschodniej flanki NATO, a tego rodzaju pośrednie oceny padają także ze strony amerykańskiej. Niestety – jak dotychczas decyzji i konkretów brak, choć w ostatnim czasie w Waszyngtonie sprawa „jest rozważana”.


„Szczyt warszawski czyli szczyt politycznego nonsensu” – ostatnie wydarzenia wokół polskiej dyplomacji podsumowała Halina Kaczmarczyk.

Tak jak nam do niczego nie była potrzebna konferencja bliskowschodnia w Warszawie, tak nie było też najmniejszego sensu w wywożeniu V4 do Jerozolimy, mimo że stosunek Grupy Wyszehradzkiej był do tej pory znacznie przychylniejszy dla Izraela niż dla UE. V4 to zalążek opozycji w stosunku do Brukseli i gdyby dążenia tej grupy nie były groźne, nie mizdrzyłaby się do niej Angela Merkel. Wyjazd V4, a przed odwołaniem raczej V4 plus Izrael, do Jerozolimy, świadczył o akceptacji współpracy z lobby żydowskim raczej niż niemieckim. Ideologiczna walka Netanyahu o supremację w Europie Środkowej załamała się, bo pan premier Izraela wbił sobie politycznego samobója, który powinien go drogo kosztować, podobnie jak nonszalancja słowna jego nowego ministra spraw zagranicznych.


O zbliżających się wyborach prezydenckich na Ukrainie pisze Leszek Masierak:

Jeszcze przed ogłoszeniem przez Centralną Komisje Wyborczą w Kojowie oficjalnej listy kandydatów za faworyta wyborów uchodziła Julia Tymoszenko. Weteranka „pomarańczowej rewolucji” sprzed piętnastu lat już dwa razy ubiegała się o najważniejszą funkcję w kraju – w 2010 roku przegrała jednak z Janukowyczem, a pięć lat później z Poroszenką. Już w czerwcu oświadczyła ona, że i tym razem zamierza walczyć o prezydenturę. – Uczynię to nie po to, by pobawić się w autorytaryzm i monopol na władzę. Dla mnie stanowisko prezydenta nie jest PlayStation, lecz oznacza realne zmiany, na które czeka cały kraj – ogłosiła podczas specjalnej konferencji. Pierwsze, nieoficjalne jeszcze sondaże dawały byłej premier kilka procent przewagi nad Poroszenką, przy czym urzędujący prezydent cieszy się większym poparciem w zachodniej, a Tymoszenko w centralnej części kraju.


W dziale związek: 
  • Co w związku
  • Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny 
  • Co młodzi wiedzą o Solidarności 
  • Befer wychodzi z kąta 
  • Strajk wisi nad maturzystami 
  • Spotkanie młodych 
Pracodawca przyjazny pracownikom 

Najnowszy numer "TS" (08/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe