[foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"

W dniach 8-9 listopada w historycznej Sali BHP odbywa się konferencja naukowa organizowana przez NSZZ Solidarność i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności pt: “Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.
 [foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Znajdujemy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która pamięta podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś, po blisko 40 latach z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ta sala nie była świadkiem tak doniosłego wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja. Serdecznie witam gości z całego świata: z Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, z Argentyny. 


- rozpoczął Konferencję zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Mucha.

- Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji. Wyrażam wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o wspaniałym dziedzictwie. To tutaj - w Stoczni Gdańskiej, w 1980 roku wybuchł strajk, który objął potem swym zasięgiem kolejne zakłady na Wybrzeżu. W ten sposób otworzył się przełomowy obszar naszych dziejów. Dziś Solidarność jest nie tylko symbolem wolnościowego ruchu ludzi, którzy podjęli walkę z komunizmem, ale nadal przypomina o walce o wartości pracownicze, o czym świadczy chociażby tytuł tej konferencji. Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce

- stwierdził w liście Andrzej Duda.

List od premiera Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
 

Z wielkim uznaniem przyjmuje działalność Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jestem przekonany, że tematyka podjęta przez te instytucje jest ważna dla nas Polaków, jak i społeczności międzynarodowej. Solidarność jest darem, którym powinniśmy dzielić się ze wszystkimi. Zjawisko Solidarności do dziś zadziwia i inspiruje działaczy społecznych. Jan Paweł II nieustająco przypominał o godności człowieka, jego podmiotowości wobec pracy. Praca ma wartość etyczną, bo wykonuje ją wolny człowiek. Solidarność dzięki porozumieniu i współpracy przyniosła nam wolność. To koncepcja wciąż aktualna dla współczesnego świata. 

Dzisiejsza konferencja inauguruje działalność rady naukowo-programowej. Gratuluję tej inicjatywy i dziękuję za stworzenie płaszczyzny wymiany myśli


- głosił list premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a także arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i abp. Sławoj Leszek Głódź, czemu poświęciliśmy osobne materiały:

Czytaj więcej: Piotr Duda: W gospodarce zdominowanej przez korporacje coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: "Nie można oddzielić chrystusowego krzyża od losu człowieka pracy i jego godności"


Czytaj więcej: "Dziecię nam się narodziło" - abp. Sławoj Głódź o powołaniu instytucji badającej fenomen "Solidarności".

Podczas uroczystości przemawiał także prof. Rocco Buttiglione.
 

- Jest to dla mnie ogromne przeżycie, móc mówić tu przed państwem, w tej historycznej Sali BHP. W czasie jednej podróży Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku, powiedział, że nie można zrozumieć, bądź odczytać historii Polski bez tego fundamentalnego kryterium, jakim jest krzyż Chrystusa. Tylko w świetle krzyża można rozumieć historię. Polska się przekształci w ziemię świadectwa szczególnie ważnego. Dlaczego Duch Święty wybrał syna polskiej ziemi? Czy to nie oznacza, że Polacy mają szczególną rolę do odegrania?

Ale walka o prawa pracownicze to nie tylko historia. Obecnie polscy pracownicy, ale też pracownicy z całego świata potrzebują ochrony, potrzebują związków zawodowych, potrzebują tego ruchu robotniczego, który po etapie marksistowskim musi być nowy, inny niż kiedyś, zawiązany z nowych idei. Należy sformułować nowe przesłanie, które mogłoby służyć Kościołowi na całym świecie i całej ludzkości. Musimy myśleć o gospodarce w służbie człowieka. Polacy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o ruchy robotnicze. Istotna jest więc idea nowej gospodarki, która pozwoli nam na postawienie gospodarki w służbie człowieka i narodów. Związki zawodowe na całym świecie tracą siły, przez to że nastąpiła globalizacja. Pracownicy apelują o przestrzeganie ich praw, a w tym czasie ich kapitał przemyka do innego kraju. Potrzebujemy zjednoczenia, potrzebujemy światowego ruchu robotniczego, dzięki któremu można, by zaprząc gospodarkę w służbę człowieka


- mówił profesor. Następnie nastąpiło wręczenie certyfikatów członkom Rady Naukowo-Programowej MCBFS.

W konferencji wzięli udział m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, a także obserwatorzy z Argentyny. 


































#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria z ostatniej chwili
Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria

Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie musiała przerwać kursowanie pociągów na trasie Legionowo Piaski - Wieliszew. Pasażerowie mogą skorzystać z komunikacji zastępczej. To jednak nie były jedyne kłopoty SKM w czwartek.

Prezydent zapytany o Ruch Obrony Granic. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Prezydent zapytany o Ruch Obrony Granic. Mocna odpowiedź

– To są ludzie, którzy chcą to robić z dobrej woli, żeby chronić bezpieczeństwo bliskich, swoje, swoich rodzin, nas wszystkich – mówił w czwartek o członkach Ruchu Obrony Granic prezydent Andrzej Duda.

Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert z ostatniej chwili
Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert

Upały, burze i pierwszy odwołany koncert – tak rozpoczął się Open’er Festival 2025. IMGW wydał alerty pogodowe dla Gdyni, a organizatorzy już wprowadzają zmiany w line-upie. Czy powtórzy się scenariusz sprzed trzech lat z ewakuacją festiwalu? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz na teren imprezy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie

Począwszy od piątku 4 lipca sezonowe  linie autobusowe nr 198 i 199 będą kursować w wakacyjne weekendy w Szczecinie. Linia tramwajowa nr 7 została wydłużona do pętli Głębokie. W szczecińskiej komunikacji obowiązuje już letni rozkład jazdy.

Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej

"Niemiecka Policja nie czekając na przybycie patrolu polskiej Straży Granicznej pozostawiła na granicy obywatela Afganistanu (...) Takie działania służb niemieckich są niedopuszczalne" – przekazała w czwartek polska Straż Graniczna. To reakcja na nagranie z Gubina opublikowane przez Roberta Bąkiewicza, lidera Ruchu Obrony Granic.

Ruch Obrony Granic  – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta tylko u nas
Ruch Obrony Granic  – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta

W dniu 2 lipca 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim ogłosiła rozpoczęcie śledztwa wobec członków Ruchu Obrony Granic innych obywateli, którzy zaangażowali się w działania mające na celu ochronę granic Rzeczypospolitej Polskiej. W zawiadomieniu przywołano m.in. na art. 227 Kodeksu karnego, mówiący o podawaniu się za funkcjonariusza publicznego. Sam fakt użycia tego przepisu w stosunku do osób wykonujących konstytucyjny obowiązek obrony Ojczyzny wymaga jednoznacznej reakcji – prawnej, obywatelskiej i moralnej.

Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota z ostatniej chwili
Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota

Afgańczycy domagają się od polskiego państwa po 80 tys. zł za "zatrzymanie" przez Straż Graniczną po nielegalnym przekroczeniu granicy. Wyrok w lipcu.

Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV w czwartek, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił też nowego biskupa Rzymu do Polski.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Zmiany w sprzedaży biletów PKP. Publikujemy listę pociągów ze wstrzymaną sprzedażą i terminy odstępstw od rozkładu jazdy w lipcu–sierpniu 2025.

Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów musiało zmienić wakacyjne plany. Odwołane setki lotów z ostatniej chwili
Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów musiało zmienić wakacyjne plany. Odwołane setki lotów

Tanie linie lotnicze Ryanair musiały odwołać ponad 170 lotów. Tym samym wakacyjne plany ponad 30 tysięcy podróżnych uległy zmianie. Wszystko to efekt strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego.  

REKLAMA

[foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"

W dniach 8-9 listopada w historycznej Sali BHP odbywa się konferencja naukowa organizowana przez NSZZ Solidarność i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności pt: “Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.
 [foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Znajdujemy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która pamięta podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś, po blisko 40 latach z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ta sala nie była świadkiem tak doniosłego wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja. Serdecznie witam gości z całego świata: z Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, z Argentyny. 


- rozpoczął Konferencję zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Mucha.

- Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji. Wyrażam wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o wspaniałym dziedzictwie. To tutaj - w Stoczni Gdańskiej, w 1980 roku wybuchł strajk, który objął potem swym zasięgiem kolejne zakłady na Wybrzeżu. W ten sposób otworzył się przełomowy obszar naszych dziejów. Dziś Solidarność jest nie tylko symbolem wolnościowego ruchu ludzi, którzy podjęli walkę z komunizmem, ale nadal przypomina o walce o wartości pracownicze, o czym świadczy chociażby tytuł tej konferencji. Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce

- stwierdził w liście Andrzej Duda.

List od premiera Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
 

Z wielkim uznaniem przyjmuje działalność Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jestem przekonany, że tematyka podjęta przez te instytucje jest ważna dla nas Polaków, jak i społeczności międzynarodowej. Solidarność jest darem, którym powinniśmy dzielić się ze wszystkimi. Zjawisko Solidarności do dziś zadziwia i inspiruje działaczy społecznych. Jan Paweł II nieustająco przypominał o godności człowieka, jego podmiotowości wobec pracy. Praca ma wartość etyczną, bo wykonuje ją wolny człowiek. Solidarność dzięki porozumieniu i współpracy przyniosła nam wolność. To koncepcja wciąż aktualna dla współczesnego świata. 

Dzisiejsza konferencja inauguruje działalność rady naukowo-programowej. Gratuluję tej inicjatywy i dziękuję za stworzenie płaszczyzny wymiany myśli


- głosił list premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a także arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i abp. Sławoj Leszek Głódź, czemu poświęciliśmy osobne materiały:

Czytaj więcej: Piotr Duda: W gospodarce zdominowanej przez korporacje coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: "Nie można oddzielić chrystusowego krzyża od losu człowieka pracy i jego godności"


Czytaj więcej: "Dziecię nam się narodziło" - abp. Sławoj Głódź o powołaniu instytucji badającej fenomen "Solidarności".

Podczas uroczystości przemawiał także prof. Rocco Buttiglione.
 

- Jest to dla mnie ogromne przeżycie, móc mówić tu przed państwem, w tej historycznej Sali BHP. W czasie jednej podróży Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku, powiedział, że nie można zrozumieć, bądź odczytać historii Polski bez tego fundamentalnego kryterium, jakim jest krzyż Chrystusa. Tylko w świetle krzyża można rozumieć historię. Polska się przekształci w ziemię świadectwa szczególnie ważnego. Dlaczego Duch Święty wybrał syna polskiej ziemi? Czy to nie oznacza, że Polacy mają szczególną rolę do odegrania?

Ale walka o prawa pracownicze to nie tylko historia. Obecnie polscy pracownicy, ale też pracownicy z całego świata potrzebują ochrony, potrzebują związków zawodowych, potrzebują tego ruchu robotniczego, który po etapie marksistowskim musi być nowy, inny niż kiedyś, zawiązany z nowych idei. Należy sformułować nowe przesłanie, które mogłoby służyć Kościołowi na całym świecie i całej ludzkości. Musimy myśleć o gospodarce w służbie człowieka. Polacy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o ruchy robotnicze. Istotna jest więc idea nowej gospodarki, która pozwoli nam na postawienie gospodarki w służbie człowieka i narodów. Związki zawodowe na całym świecie tracą siły, przez to że nastąpiła globalizacja. Pracownicy apelują o przestrzeganie ich praw, a w tym czasie ich kapitał przemyka do innego kraju. Potrzebujemy zjednoczenia, potrzebujemy światowego ruchu robotniczego, dzięki któremu można, by zaprząc gospodarkę w służbę człowieka


- mówił profesor. Następnie nastąpiło wręczenie certyfikatów członkom Rady Naukowo-Programowej MCBFS.

W konferencji wzięli udział m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, a także obserwatorzy z Argentyny. 


































#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe