[Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi

Bliskowschodni region wrócił jako wiodący temat w polskich mediach. Głównie za sprawą skandalicznej wypowiedzi izraelskiego ministra dwóch tek – wywiadu i spraw zagranicznych, czy przypomnienia międzynarodowego szczytu. Mniej omawiana jest informacja o finalnej klęsce tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Właśnie trwa ostatni szturm na pozycje dżihadystów.
 [Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi
/ morguefile.com
Przegląd wydarzeń z Bliskiego Wschodu. To już ostatnie chwile zbrodniczego „kalifatu” na terytorium Syrii. Na pozycję ISIS w Dolinie Eufratu rusza finalne uderzenie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Dżihadyści są zamknięci na bardzo małej przestrzeni.  „ISIS jest skończone. Są otoczeni na terenie 600-700 metrów. Używają cywilów jako żywych tarcz dlatego postępy ofensywy są wolniejsze. Nie chcemy śmierci cywilów” – mówi jeden z uczestników ostatniego szturmu na bastion tzw. Państwa Islamskiego w rozmowie z kurdyjskimi dziennikarzami. Walczących obecnie pod al-Baguz nie trzeba przekonywać z jakim przeciwnikiem się mierzą. W czwartek koło Rakki, dawnej nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, odkryto masową mogiłę ofiar islamskiego terroru. Dżihadyści pogrzebali tam 3 5000 zamordowanych a w innych mogiłach w okolicy odnaleziono kolejne 1 100 ciał. Rozpoczęte badania potwierdzają, że ginęli w ogromnych męczarniach. Pierwsza z badanych ofiar zginęła w wyniku poparzeń trzeciego stopnia. Trwa wręcz detektywistyczna praca Wydziału Szybkiego Reagowania służby cywilnej Rakki, która odkrywa kolejne mogiły szukając odpowiedzi na pytania – gdzie i w jaki sposób ginęły porwane przez ISIS osoby. Od stycznia 2018 udało się już ekshumować 3800 ciał z czego 560 zostało zidentyfikowanych i przekazanych rodzinom do pochówku. Jak dotąd w mogiłach nie odnaleziono ciał porwanych zagranicznych dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych, którzy mieli zostać zamordowani w Rakkce. Uderzenie SDF na ostatni bastion ISIS w al-Baguz wspiera lotnictwo międzynarodowej koalicji oraz pojawiła się nieoficjalna informacja, że przy kurdyjskiej koalicji służą także zachodni specjalsi. Wraca pytanie o słowa Donalda Trumpa i amerykańskie zaangażowanie w Syrii. Wszelako saga w postaci wycofania kontyngentu U.S Army z Manbij znalazła niespodziewane zakończenie. Trump ogłosił, że w Syrii pozostaną „siły pokojowe” w liczbie 200 amerykańskich żołnierzy a waszyngtońska administracja chce aby powstała międzynarodowa koalicja, która w ramach misji ONZ mogłaby stacjonować w tym kraju. 

O tym mówi się mniej w polskich mediach niż o polsko-izraelskich relacjach. W poprzednim felietonie pisałem, że problemem Izraela nie jest polska historia czy ustawa o IPN ale Hamas, Hezbollach i wojna w Syrii. Tymczasem szef izraelskiego wywiadu a teraz także odpowiedzialny za dyplomację Israel Katz przebił poprzednią wypowiedź Benjamina Netanjahu i wprost obraził Polaków. To wszystko w czasie najgorętszego okresu dla agencji wywiadowczych na bliskowschodnim „froncie”. Ciężko zestawiać ze sobą oba tematy – wojny z tzw. Państwem Islamskim i skandalicznych wypowiedzi ministra Katza ale to właśnie w Izraelu miała zawitać Grupa Wyszehradzka. Po międzynarodowej konferencji w Warszawie byłby to kolejny pomost pomiędzy Europą Środkową a regionem Bliskiego Wschodu. Bezprecedensowa szansa dla tych relacji. Niestety, z uwagi na nieodpowiedzialne wikłanie przez izraelską stronę kampanii wyborczej ze sprawami międzynarodowymi Polska musiała odwołać swój udział w spotkaniu V4. Finalnie przedstawiciele „Wyszehradu” okazali lojalność i międzypaństwowe spotkanie odwołano. Nie zmienia to jednak faktu, że Bliski Wschód wciąż powinien pozostawać w ważnej orbicie relacji międzynarodowych Warszawy a ostatnie dni przyniosły z tego regionu kolejne kluczowe dla świata wydarzenia. 

Michał Bruszewski

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego

Informacje o chorobie nowotworowej księżnej Kate i króla Karola III spędzają sen z powiek Brytyjczykom. W mediach nie brakuje nowych informacji związanych ze stanem zdrowia arystokratów. Pojawiły się również doniesienia dotyczące księcia Harry'ego, który już niedługo ma zjawić się w Wielkiej Brytanii.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III

Temat choroby króla Karola III wciąż rozgrzewa media. O monarchę martwią się zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne z ostatniej chwili
Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku zawalenia się ściany budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (Małopolskie).

Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16 z ostatniej chwili
Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16

W pobliżu bazy sił powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy. Chodzi o amerykański myśliwiec F-16.

Nie żyje znany pisarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany pisarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego pisarza. Paul Auster miał 77 lat.

Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

REKLAMA

[Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi

Bliskowschodni region wrócił jako wiodący temat w polskich mediach. Głównie za sprawą skandalicznej wypowiedzi izraelskiego ministra dwóch tek – wywiadu i spraw zagranicznych, czy przypomnienia międzynarodowego szczytu. Mniej omawiana jest informacja o finalnej klęsce tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Właśnie trwa ostatni szturm na pozycje dżihadystów.
 [Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi
/ morguefile.com
Przegląd wydarzeń z Bliskiego Wschodu. To już ostatnie chwile zbrodniczego „kalifatu” na terytorium Syrii. Na pozycję ISIS w Dolinie Eufratu rusza finalne uderzenie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Dżihadyści są zamknięci na bardzo małej przestrzeni.  „ISIS jest skończone. Są otoczeni na terenie 600-700 metrów. Używają cywilów jako żywych tarcz dlatego postępy ofensywy są wolniejsze. Nie chcemy śmierci cywilów” – mówi jeden z uczestników ostatniego szturmu na bastion tzw. Państwa Islamskiego w rozmowie z kurdyjskimi dziennikarzami. Walczących obecnie pod al-Baguz nie trzeba przekonywać z jakim przeciwnikiem się mierzą. W czwartek koło Rakki, dawnej nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, odkryto masową mogiłę ofiar islamskiego terroru. Dżihadyści pogrzebali tam 3 5000 zamordowanych a w innych mogiłach w okolicy odnaleziono kolejne 1 100 ciał. Rozpoczęte badania potwierdzają, że ginęli w ogromnych męczarniach. Pierwsza z badanych ofiar zginęła w wyniku poparzeń trzeciego stopnia. Trwa wręcz detektywistyczna praca Wydziału Szybkiego Reagowania służby cywilnej Rakki, która odkrywa kolejne mogiły szukając odpowiedzi na pytania – gdzie i w jaki sposób ginęły porwane przez ISIS osoby. Od stycznia 2018 udało się już ekshumować 3800 ciał z czego 560 zostało zidentyfikowanych i przekazanych rodzinom do pochówku. Jak dotąd w mogiłach nie odnaleziono ciał porwanych zagranicznych dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych, którzy mieli zostać zamordowani w Rakkce. Uderzenie SDF na ostatni bastion ISIS w al-Baguz wspiera lotnictwo międzynarodowej koalicji oraz pojawiła się nieoficjalna informacja, że przy kurdyjskiej koalicji służą także zachodni specjalsi. Wraca pytanie o słowa Donalda Trumpa i amerykańskie zaangażowanie w Syrii. Wszelako saga w postaci wycofania kontyngentu U.S Army z Manbij znalazła niespodziewane zakończenie. Trump ogłosił, że w Syrii pozostaną „siły pokojowe” w liczbie 200 amerykańskich żołnierzy a waszyngtońska administracja chce aby powstała międzynarodowa koalicja, która w ramach misji ONZ mogłaby stacjonować w tym kraju. 

O tym mówi się mniej w polskich mediach niż o polsko-izraelskich relacjach. W poprzednim felietonie pisałem, że problemem Izraela nie jest polska historia czy ustawa o IPN ale Hamas, Hezbollach i wojna w Syrii. Tymczasem szef izraelskiego wywiadu a teraz także odpowiedzialny za dyplomację Israel Katz przebił poprzednią wypowiedź Benjamina Netanjahu i wprost obraził Polaków. To wszystko w czasie najgorętszego okresu dla agencji wywiadowczych na bliskowschodnim „froncie”. Ciężko zestawiać ze sobą oba tematy – wojny z tzw. Państwem Islamskim i skandalicznych wypowiedzi ministra Katza ale to właśnie w Izraelu miała zawitać Grupa Wyszehradzka. Po międzynarodowej konferencji w Warszawie byłby to kolejny pomost pomiędzy Europą Środkową a regionem Bliskiego Wschodu. Bezprecedensowa szansa dla tych relacji. Niestety, z uwagi na nieodpowiedzialne wikłanie przez izraelską stronę kampanii wyborczej ze sprawami międzynarodowymi Polska musiała odwołać swój udział w spotkaniu V4. Finalnie przedstawiciele „Wyszehradu” okazali lojalność i międzypaństwowe spotkanie odwołano. Nie zmienia to jednak faktu, że Bliski Wschód wciąż powinien pozostawać w ważnej orbicie relacji międzynarodowych Warszawy a ostatnie dni przyniosły z tego regionu kolejne kluczowe dla świata wydarzenia. 

Michał Bruszewski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe