REKLAMA

[Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi

Bliskowschodni region wrócił jako wiodący temat w polskich mediach. Głównie za sprawą skandalicznej wypowiedzi izraelskiego ministra dwóch tek – wywiadu i spraw zagranicznych, czy przypomnienia międzynarodowego szczytu. Mniej omawiana jest informacja o finalnej klęsce tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Właśnie trwa ostatni szturm na pozycje dżihadystów.
 [Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi
/ morguefile.com
Przegląd wydarzeń z Bliskiego Wschodu. To już ostatnie chwile zbrodniczego „kalifatu” na terytorium Syrii. Na pozycję ISIS w Dolinie Eufratu rusza finalne uderzenie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Dżihadyści są zamknięci na bardzo małej przestrzeni.  „ISIS jest skończone. Są otoczeni na terenie 600-700 metrów. Używają cywilów jako żywych tarcz dlatego postępy ofensywy są wolniejsze. Nie chcemy śmierci cywilów” – mówi jeden z uczestników ostatniego szturmu na bastion tzw. Państwa Islamskiego w rozmowie z kurdyjskimi dziennikarzami. Walczących obecnie pod al-Baguz nie trzeba przekonywać z jakim przeciwnikiem się mierzą. W czwartek koło Rakki, dawnej nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, odkryto masową mogiłę ofiar islamskiego terroru. Dżihadyści pogrzebali tam 3 5000 zamordowanych a w innych mogiłach w okolicy odnaleziono kolejne 1 100 ciał. Rozpoczęte badania potwierdzają, że ginęli w ogromnych męczarniach. Pierwsza z badanych ofiar zginęła w wyniku poparzeń trzeciego stopnia. Trwa wręcz detektywistyczna praca Wydziału Szybkiego Reagowania służby cywilnej Rakki, która odkrywa kolejne mogiły szukając odpowiedzi na pytania – gdzie i w jaki sposób ginęły porwane przez ISIS osoby. Od stycznia 2018 udało się już ekshumować 3800 ciał z czego 560 zostało zidentyfikowanych i przekazanych rodzinom do pochówku. Jak dotąd w mogiłach nie odnaleziono ciał porwanych zagranicznych dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych, którzy mieli zostać zamordowani w Rakkce. Uderzenie SDF na ostatni bastion ISIS w al-Baguz wspiera lotnictwo międzynarodowej koalicji oraz pojawiła się nieoficjalna informacja, że przy kurdyjskiej koalicji służą także zachodni specjalsi. Wraca pytanie o słowa Donalda Trumpa i amerykańskie zaangażowanie w Syrii. Wszelako saga w postaci wycofania kontyngentu U.S Army z Manbij znalazła niespodziewane zakończenie. Trump ogłosił, że w Syrii pozostaną „siły pokojowe” w liczbie 200 amerykańskich żołnierzy a waszyngtońska administracja chce aby powstała międzynarodowa koalicja, która w ramach misji ONZ mogłaby stacjonować w tym kraju. 

O tym mówi się mniej w polskich mediach niż o polsko-izraelskich relacjach. W poprzednim felietonie pisałem, że problemem Izraela nie jest polska historia czy ustawa o IPN ale Hamas, Hezbollach i wojna w Syrii. Tymczasem szef izraelskiego wywiadu a teraz także odpowiedzialny za dyplomację Israel Katz przebił poprzednią wypowiedź Benjamina Netanjahu i wprost obraził Polaków. To wszystko w czasie najgorętszego okresu dla agencji wywiadowczych na bliskowschodnim „froncie”. Ciężko zestawiać ze sobą oba tematy – wojny z tzw. Państwem Islamskim i skandalicznych wypowiedzi ministra Katza ale to właśnie w Izraelu miała zawitać Grupa Wyszehradzka. Po międzynarodowej konferencji w Warszawie byłby to kolejny pomost pomiędzy Europą Środkową a regionem Bliskiego Wschodu. Bezprecedensowa szansa dla tych relacji. Niestety, z uwagi na nieodpowiedzialne wikłanie przez izraelską stronę kampanii wyborczej ze sprawami międzynarodowymi Polska musiała odwołać swój udział w spotkaniu V4. Finalnie przedstawiciele „Wyszehradu” okazali lojalność i międzypaństwowe spotkanie odwołano. Nie zmienia to jednak faktu, że Bliski Wschód wciąż powinien pozostawać w ważnej orbicie relacji międzynarodowych Warszawy a ostatnie dni przyniosły z tego regionu kolejne kluczowe dla świata wydarzenia. 

Michał Bruszewski

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura