REKLAMA

Chciała nas "zagłodzić". Teraz zarzuca von der Leyen tchórzostwo. Ultimatum PE ws. tzw. "praworządności"

Katarina Barley [SPD], niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego wezwała do wywarcia większej presji na Węgry i Polskę, aby utrzymały rządy prawa - Sytuacja w obu państwach członkowskich jest szczególnie poważna - uznała Barley w wypowiedzi dla rozgłośni DeutschalndFunk. 1 lipca 2020 rozpoczęła się niemiecka prezydencja Rady Unii Europejskiej - Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię - miała mówić Barley. Rozgłośnia DeutschalndFunk przeprosiła i wzięła winę na siebie, ale odsłuch nagrania potwierdził, że skandaliczne słowa padły. Teraz wiceprzewodnicząca PE zarzuca szefowej Komisji Europejskiej tchórzostwo ws. mechanizmu powiązania funduszy europejskich z tzw. "praworządnością".
Katarina Barley Chciała nas
Katarina Barley / Wikipedia CC BY 4,0 Harald Krichel

- Jeśli von der Leyen nie podejmie wkrótce działań wobec łamiących praworządność, Parlament pozwie ją za bezczynność

- mówi cytowana przez internetową wersję Sueddeutsche Zeitung Katarina Barley

- Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do natychmiastowego zastosowania klauzuli praworządności. Biorąc pod uwagę sytuację w Polsce i na Węgrzech, była minister sprawiedliwości Barley ostrzega: „Liczy się każdy dzień”.

- pisze w artykule "Ultimatum dla Ursuli von der Leyen" Matthias Kolb

- Zdaniem byłej federalnej minister sprawiedliwości Barley pozwy wniesione przez Budapeszt i Warszawę w połowie marca nie mają skutku zawieszającego. Von der Leyen, z którą zasiadała w gabinecie Angeli Merkel, zarzuca przyczynienie się do rozpadu fundamentów UE z powodu „tchórzostwa”

- pisze Kolb przypominając, że von der Leyen została wybrana głosami Polski i Węgier.

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura