REKLAMA

"Był jedną z ofiar kolegi z pracy, t.w. Bolka". Zmarł Józef Szyler, uczestnik Grudnia’70, represjonowany w PRL

W piątek, w wieku 77 lat, zmarł Józef Szyler. Był uczestnikiem Grudnia’70, w okresie PRL przez wiele lat represjonowanym przez Służbę Bezpieczeństwa.
pixabay.com | Józef Szyler - odznaczeni-kwis.ipn.gov.p

O jego śmierci w mediach społecznościowych poinformował dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz, a także legendarny opozycjonista PRL Krzysztof Wyszkowski.

 

Był jedną z ofiar kolegi z pracy, t.w. "Bolek", który nie tylko swoimi donosami wskazał SB kogo należy najbardziej prześladować, doprowadzając do zmuszenia Józefa do ucieczki z Gdańska wraz z rodziną, ale po latach okradł go przedstawiając pomysł pomnika z kamieni jako własny

– czytamy we fragmencie tekst udostępnionym przez Krzysztofa Wyszkowskiego.

 

 

"Dziś po 6.00 rano zmarł Józef Szyler (1944-2021) - bohater Grudnia '70, wystawiony bezpiece przez TW +Bolka+ i mimo ucieczki z Gdańska do Przeworska i Mielca aż do 1989 r. prześladowany przez SB" – napisał Cenckiewicz.

Jak zaznaczył historyk, Józef Szyler był dobrym człowiekiem; "odważny współpracownik prawdy, któremu tyle zawdzięczam".

Szyler na początku 1971 roku był jednym z liderów protestu stoczniowców domagających się upamiętnienia ofiar Grudnia ’70. Jego nazwisko widnieje w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej związanych z działalnością tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek".

W konsekwencji działań SB Szyler stracił pracę w Stoczni Gdańskiej. Na początku lat 70. musiał opuścić Wybrzeże i wyjechać na Podkarpacie. Mieszkał w Przeworsku, a potem w Mielcu, gdzie w 1980 roku współtworzył NSZZ "Solidarność".

13 grudnia 2018 roku, w 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, prezydent Andrzej Duda odznaczył Szylera Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. 


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura