REKLAMA

Francja. Obchody rocznicy śmierci księdza zabitego przez islamistów podczas mszy

Obchody piątej rocznicy zamordowania francuskiego księdza Jacques'a Hamela przez islamskich terrorystów odbyły się w poniedziałek w miejscowości Saint-Etienne-du-Rouvray na północy Francji. Duchowny podczas mszy świętej został dźgnięty nożem w szyję.
 Francja. Obchody rocznicy śmierci księdza zabitego przez islamistów podczas mszy
/ screenYT

„Rząd Republiki upamiętnia swoich męczenników i nie ma wątpliwości, że Jacques Hamel jest jednym z nich” – powiedział obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

„Islamistyczne barbarzyństwo dotyka wszystkich symboli, które składają się na Zachód i Francję. Barbarzyństwo, z którym mamy do czynienia, jest trudne do zwalczenia (...) Musimy kontynuować zdecydowaną walkę przeciwko tym, którzy wykorzystują Boga do zabijania” - dodał.

„Jacques Hamel odznaczał się skromnością i prostotą” – podkreślił natomiast Hubert Wulfranc, który był merem Saint-Etienne-du-Rouvray w 2016 roku, gdy doszło do ataku.

Obecny szef władz miasta Joachim Moyse określił ojca Hamela jako „człowieka Kościoła i oddanego obywatela”, który „niósł przesłanie pokoju i nadziei”.

„Naród wspomina i z szacunkiem kłania się pamięci księdza Jacques'a Hamela, który pięć lat temu padł pod ciosami islamskiego terroryzmu. Niech jego humanizm i przesłanie braterstwa prowadzą nas w obliczu nienawiści i barbarzyństwa” - napisał premier Jean Castex na Twitterze.

„Jakie jest wielkie oczekiwanie ludzkości, jeśli nie pokój?” - pytał w homilii arcybiskup Rouen Dominique Lebrun.

Uroczystość odbyła się w obecności nielicznych wiernych, którzy uczestniczyli w mszy świętej celebrowanej przez księdza Hamela w czasie zamachu w 2016 r. Wśród nich był Guy Coponet, który został wówczas poważnie ranny.

Arcybiskup Lebrun przypomniał, że trwa proces przygotowań do beatyfikacji ks. Hamela.

85-letni ks. Jacques Hamel został dźgnięty nożem w szyję w kościele 26 lipca 2016 r. Zabójcy, twierdzący, że należą do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie, zostali zastrzeleni przez policję.

Proces czterech osób podejrzanych o współudział w zabójstwie ks. Hamela ma się rozpocząć w 2022 r.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura