Ekspert: Polska prowadzi właśnie w Brukseli fascynującą, ostrą rozgrywkę

Tomasz Włostowski jest partnerem zarządzającym w specjalistycznej kancelarii EUTRADEDEFENCE w Brukseli zajmującej się m.in. reprezentowaniem interesów polskich firm w polityce handlowej, w tym w TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – porozumienie handlowe o strefie wolnego handlu pomiędzy USA a UE – przyp. red.) i ekspertem w dziedzinie rynku energii. „Polska rozgrywa właśnie w Brukseli bardzo ostrą partię o sankcje i «price cap» na ropę na rynku globalnym” – pisze na Twitterze Włostowski.
Budynek Rady Unii Europejskiej Ekspert: Polska prowadzi właśnie w Brukseli fascynującą, ostrą rozgrywkę
Budynek Rady Unii Europejskiej / Wikipedia CC BY 3,0 JLogan

W długim wątku na Twitterze ekspert opisuje, że w szóstym pakiecie sankcji UE na Rosję wprowadzono – oprócz zakazu importu do UE ropy RUS i produktów ropopochodnych (z długim okresem przejściowym) – zakaz świadczenia przez firmy UE pewnych usług powiązanych z handlem ropą rosyjską poza UE. Według niego sprawa jest bardzo istotna ze względu na rolę, jaką odgrywają banki europejskie w finansowaniu handlu ropą, a europejskie firmy ubezpieczeniowe w jego ubezpieczaniu, i jest groźna dla Rosji, ale nie pozostaje również bez wpływu na globalną gospodarkę. Krótko mówiąc, może spowodować wzrost cen ropy na całym świecie.

Tutaj do akcji wkraczają Amerykanie, którzy nie godzą się na taki wzrost, „a już na pewno nie przed wyborami w USA”. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen opracowuje wraz ze współpracownikami rozwiązanie znane jako „price gap”, które zakłada limit cen ropy – G7 ustali cenę maksymalną ropy („price cap”), przez sankcje wymusimy jej przestrzeganie przez świat, ropa będzie tańsza, Rosjanie zarobią mniej, a podaż ropy RUS nie zostanie wstrzymana. Brzmi to nieźle – pisze Włostowski. Zabezpiecza to również interesy Malty, Grecji i Cypru, których interes jako dużych armatorów poprzednia wersja sankcji mocno naruszała.

 

„I tu robi się ciekawie”

Pozostaje ustalenie konkretnego limitu ceny. Ta musi brać pod uwagę zarówno interes Rosji, której musi się opłacać sprzedaż, jak i Chin czy Indii, które mogłyby poprzeć rozwiązanie, jeśli dawałoby im to możliwość dalszej sprzedaży z marżą. Ostatecznie pojawia się propozycja ustalenia limitu na poziomie 65–70 dolarów.

(…) I tu robi się bardzo, ale to bardzo ciekawie…

Wyłaniają się dwa obozy. 

  • Obóz „jastrzębi” (Polska i państwa bałtyckie) nie chce słyszeć o tym progu cenowym. Pozwala on Rosji za dużo zarabiać na handlu ropą. PL proponuje coś koło 30 USD. 
  • Obóz południowy (Grecja, Malta, Cypr) nie chce słyszeć o niczym poniżej 70 USD.

Upartość Grecji, Malty i Cypru można zrozumieć: oni mają flotę handlową, oni handlują tą ropą, więc cap dotknie bezpośrednio ich firmy, które tracą zyski na rzecz tankerów z państw trzecich. Więc ich stanowisko jest podyktowane własnym interesem komercyjnym. Ale Polska?

Przypomnijmy, cap, który blokuje Polska i państwa bałtyckie, zaproponowało G7, a tam przeforsowali to Amerykanie. Czyli wychodzi na to, że Polska blokuje przyjęcie w UE propozycji USA, które ten cap wymyśliło i się go domaga?

– pisze Włostowski.

 

„Fascynująca rozgrywka”

Według eksperta oczywiście oficjalnym wytłumaczeniem jest tutaj chęć mocnego uderzenia w rosyjską machinę wojenną, ale jednocześnie podaje trzy warianty wyjaśnień mniej oficjalnych:

  • Bierzemy udział w jakiejś ustawce z USA, która zgadza się na niższy cap, ale chce sprawiać wrażenie, że zostali do tego zmuszeni. Możliwe, ale mało prawdopodobne.
  • Polska i państwa bałtyckie grają tutaj ostro z USA. Wiemy, czego chce USA, ale mamy własne interesy i ich się trzymamy. Możliwe? Tak. Prawdopodobne? Mało.
  • Pozostaje więc opcja 3. Negocjujemy. Wiemy, że cap będzie wysoki i że jest to nie do uniknięcia, ale staramy się utargować coś dla siebie w zamian za zgodę. Ale co konkretnie? O co gramy?

Myślę, że w tle jest 9 pakiet sankcji, którego przyjęcie przez UE się ślimaczy. W mojej ocenie, gramy aby zmusić KE i pozostałe państwa do przyspieszenia prac na 9 pakietem sankcji i jego wzmocnieniem.

Tak czy owak, fascynująca rozgrywka z wieloma wątkami. Zobaczymy, co przyniesie dzień dzisiejszy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną Wiadomości
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną

Karol Świderski zagra obok Roberta Lewandowskiego w ataku piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu grupy C mistrzostw świata z Argentyną. Biało-Czerwoni w przypadku co najmniej remisu na pewno awansują do 1/8 finału. Początek spotkania w Dausze o godz. 20:00.

Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze Wiadomości
Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaliczyła wpadkę na Twitterze. Mianowicie oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Dodała także, że za sprawą wojny na Ukrainie zginęło ponad 20 tys. ukraińskich cywilów. Fragment z danymi o ukraińskich stratach został szybko wycięty z oświadczenia unijnej polityk. 

„Sytuacja jest napięta”. Łukaszenka uderza w Polaków Wiadomości
„Sytuacja jest napięta”. Łukaszenka uderza w Polaków

Ze strony białoruskiego reżimu dochodzi do coraz większych represji wobec Polaków. O szczegółach informuje wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski, który rozmawiał z portalem Interia. – To była akcja na szeroką skalę – komentuje. 

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D., szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom” Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować” Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować”

Już niedługo obejrzymy mecz Polska – Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). – Trudno się odpowiednio przygotować – stwierdza trener Biało-Czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe