[Tylko u nas] Bruszewski: Święta Bożego Narodzenia tam gdzie chrześcijanie walczą o przetrwanie

Irak, Liban i Sudan Południowy – to państwa, do których chce pielgrzymować Papież Franciszek. Wymienione kraje są symbolem współczesnego męczeństwa chrześcijan. Gdy cały chrześcijański świat świętował Narodzenie Pańskie, media zdominowały informacje o pandemii COVID-19. Tymczasem od Pakistanu po Nigerię, wyznawców Chrystusa spotyka los, który jest marginalizowany przez główno-nurtową opinię publiczną.
chrześcijanka [Tylko u nas] Bruszewski: Święta Bożego Narodzenia tam gdzie chrześcijanie walczą o przetrwanie
chrześcijanka / Screen YouTube Etiopia 60 minutes

Kolejny długi proces w Pakistanie skończył się dla uwięzionego chrześcijanina uniewinnieniem. Po głośnej sprawie Asii Bibi, katolik z Faisalabadu, Imran Masih został oczyszczony z zarzutów bluźnierstwa. Sprawa była odraczana 70 razy i toczyła się w pakistańskich sądach przez 11 lat. Masih został oskarżony o spalenie książki z fragmentami Koranu i obciążony – podobnie jak Bibi – przez świadków-muzułmanów, którzy konfabulowali. Gdy Masih odsiadywał wyrok jego rodzice umarli. Temat Pakistanu jest silnie marginalizowany, ale podobnie dzieje się z sytuacją w Libanie mimo tego, iż jeszcze w sierpniu kraj ten był na ustach wszystkich. 4 sierpnia doszło w bejruckim porcie do eksplozji 2750 ton składowanej saletry amonowej. Bejrut odbudowuje się po wybuchu, ale straty były ogromne. Przypomnijmy, że już w kilka dni po wybuchu raportowano o ogromnych szkodach. Wybuch zabił co najmniej 220 osób, ranił 6 tysięcy, pozbawił dachu nad głową 300 tysięcy mieszkańców. Na pomoc Libanowi ruszyły polskie organizacje pozarządowe – katolickie i świeckie oraz polscy ratownicy i strażacy. Jeszcze przed eksplozją Liban był w trudnej sytuacji, ponieważ zmagał się z kryzysami: ekonomicznym (z uwagi na kryzys walutowy, wyparowanie oszczędności Libańczyków), społecznym – uliczna rewolucja tzw. Saura, geopolitycznym (sytuacja choćby w sąsiedniej Syrii), uchodźczym (1/5 populacji Libanu to uchodźcy z Syrii) oraz zdrowotnym (epidemia COVID-19). Dla państwa, którego ekonomia była oparta na imporcie towarów, zniszczenie infrastruktury portowej było ciosem w gospodarcze serce kraju. Jeszcze przed detonacją mówiło się, że Liban stoi na skraju klęski głodu. Prawie 40 proc. populacji Libanu to chrześcijanie. Papież Franciszek podkreślił swoje „przywiązanie do umiłowanego ludu Libanu, który mam nadzieję odwiedzić jak najszybciej”.


Gdy Sudan Południowy ogłaszał secesję od muzułmańskiego południa, w 2011 roku, wydawało się, iż na mapie Afryki pojawia się stabilny kraj w którym wyznawcy Chrystusa odetchną od prześladowań. Jako inicjator i współorganizator koncertu ze zbiórką charytatywną dla Dżuby (stolica nowego państwa) ze wzruszeniem wspominam ten entuzjazm, który udzielał się wtedy całej chrześcijańskiej społeczności na myśl o odcięciu się społeczeństwa z serca Afryki od prześladującej ich islamistycznej centrali – rządzonej wtedy przez kata chrześcijan Omara al-Bashira. Tymczasem niedługo po ogłoszeniu niepodległości południowy Sudan pogrążył się w odmętach wojny domowej pomiędzy rywalizującymi o władzę plemionami: Dinka i Nuer. Bogaty w ropę naftową i złoto kraj mimo uniezależnienia się od Chartum wciąż jest rozgrywany przez niedawnego okupanta, a los wyznawców Chrystusa ciągle pozostaje trudny. Z kolei na północy w Nigerii – a nawet szerzej, w Afryce Zachodniej, dochodzi do ataków Boko Haram. Chociaż kolejni studenci są uwalniani to na własnej skórze przekonali się, że dżihadyści Boko Haram stanowią bezwzględną i sadystyczną organizację terrorystyczną atakującą najmłodszą część cywilnej ludności.
 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Wyciekły materiały. Takich bredni uczy studentów prestiżowa amerykańska uczelnia Wiadomości
Waldemar Krysiak: Wyciekły materiały. Takich bredni uczy studentów prestiżowa amerykańska uczelnia

Do Internetu wyciekły materiały dla studentów medycyny z jednego z najważniejszych uniwersytetów na świecie – z amerykańskiego Yale. Dowiadujemy się z nich, że płeć rzekomo nie istnieje, nie jest wrodzona, i że nie da się jej znaleźć w genach człowieka. Płeć ma być „stawaniem się”, a transseksualiści stają się bardziej – cokolwiek to oznacza.

Nie zamierzamy kontynuować budowy Polski mocarstwowej. Rząd Tuska kończy projekt żeglowności Odry z ostatniej chwili
"Nie zamierzamy kontynuować budowy Polski mocarstwowej". Rząd Tuska kończy projekt żeglowności Odry

– Rząd nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze – oświadczył Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury w podczas panelu dotyczącego zasobów wodnych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Atak furii Tuska w Sejmie [WIDEO] z ostatniej chwili
Atak furii Tuska w Sejmie [WIDEO]

– Z panem Putinem spotykałem się równie często, jak Lech Kaczyński! Jak Lech Kaczyński! Proszę milczeć! – grzmiał z mównicy sejmowej szef rządu Donald Tusk.

Teresa Bochwic: Było włamanie do mojego mieszkania, dziki bałagan, wyłamane drzwi... z ostatniej chwili
Teresa Bochwic: "Było włamanie do mojego mieszkania, dziki bałagan, wyłamane drzwi..."

"Było włamanie do mojego mieszkania" – oświadczyła w mediach społecznościowych dr Teresa Bochwic, publicystka, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL.

Straż Graniczna ostrzega: niepokojące doniesienia z polsko-białoruskiej granicy gorące
Straż Graniczna ostrzega: niepokojące doniesienia z polsko-białoruskiej granicy

Straż Graniczna wie o sygnałach o możliwości grupowania cudzoziemców przez służby białoruskie, monitoruje granicę i będzie reagować adekwatnie - poinformowała w czwartek formacja. Wcześniej opozycyjna białoruska inicjatywa BYPOL podała, że służby zwożą migrantów, by sforsować granicę.

Niemcy blokują sprzedaż Eurofighterów Ankarze. Turcy wściekli Wiadomości
Niemcy blokują sprzedaż Eurofighterów Ankarze. Turcy wściekli

Właściwie jeszcze w szczytowym etapie kryzysu migracyjnego w marcu 2016 roku szefowie państw i rządów UE osiągnęli porozumienie z Turcją w celu ograniczenia nielegalnego wjazdu osób ubiegających się o azyl do UE. Kwestią sporną okazuje się jednak chęć zakupu przez Turcję samolotów wielozadaniowych Eurofighter.

Gwiazdor Realu Madryt kontuzjowany. Ominie go finał Ligi Mistrzów gorące
Gwiazdor Realu Madryt kontuzjowany. Ominie go finał Ligi Mistrzów

Real Madryt poinformował, że reprezentant Francji Aurelien Tchouameni doznał kontuzji lewej stopy. Obecnie wiele wskazuje na to, że zawodnik z tego powodu nie zagra w finale Ligi Mistrzów przeciwko Borussi Dortmund.

Prezes Kaczyński odpowiada na oskarżenia premiera Tuska polityka
Prezes Kaczyński odpowiada na oskarżenia premiera Tuska

– Donald Tusk w tej chwili próbuje odwracać kota ogonem; jest mnóstwo dowodów, które pokazują, że agenda rosyjska jest tutaj z całą konsekwencją realizowana – powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Tusk oskarżył PiS o bycie płatnym pachołkiem Rosji. Mamy mocną odpowiedź tylko u nas
Tusk oskarżył PiS o bycie płatnym pachołkiem Rosji. Mamy mocną odpowiedź

– To niesłychana bezczelność. Facet, który likwidował komisję ds. wpływów rosyjskich, dzisiaj będzie nas o uleganie wpływom rosyjskim oskarżał. To jest po prostu coś absolutnie żenującego, okropnego, ohydnego. Brak mi słów na to, że ten człowiek może być aż tak bezczelny – powiedział poseł PiS Piotr Kaleta w rozmowie z Tysol.pl, odpowiadając na oskarżenia premiera Donalda Tuska.

Porozumienie StopKorkom: Weźmiemy udział w proteście Solidarności tylko u nas
Porozumienie StopKorkom: Weźmiemy udział w proteście Solidarności

– Oczywiście, że zamierzamy wziąć udział w jutrzejszym proteście. Braliśmy już udział w poprzednich protestach, ponieważ zgodnie z rozsądkiem i logiką uważamy, że jest to w interesie nas wszystkich – przekazał Paweł Skwierawski z inicjatywy mieszkańców StopKorkom.

REKLAMA

[Tylko u nas] Bruszewski: Święta Bożego Narodzenia tam gdzie chrześcijanie walczą o przetrwanie

Irak, Liban i Sudan Południowy – to państwa, do których chce pielgrzymować Papież Franciszek. Wymienione kraje są symbolem współczesnego męczeństwa chrześcijan. Gdy cały chrześcijański świat świętował Narodzenie Pańskie, media zdominowały informacje o pandemii COVID-19. Tymczasem od Pakistanu po Nigerię, wyznawców Chrystusa spotyka los, który jest marginalizowany przez główno-nurtową opinię publiczną.
chrześcijanka [Tylko u nas] Bruszewski: Święta Bożego Narodzenia tam gdzie chrześcijanie walczą o przetrwanie
chrześcijanka / Screen YouTube Etiopia 60 minutes

Kolejny długi proces w Pakistanie skończył się dla uwięzionego chrześcijanina uniewinnieniem. Po głośnej sprawie Asii Bibi, katolik z Faisalabadu, Imran Masih został oczyszczony z zarzutów bluźnierstwa. Sprawa była odraczana 70 razy i toczyła się w pakistańskich sądach przez 11 lat. Masih został oskarżony o spalenie książki z fragmentami Koranu i obciążony – podobnie jak Bibi – przez świadków-muzułmanów, którzy konfabulowali. Gdy Masih odsiadywał wyrok jego rodzice umarli. Temat Pakistanu jest silnie marginalizowany, ale podobnie dzieje się z sytuacją w Libanie mimo tego, iż jeszcze w sierpniu kraj ten był na ustach wszystkich. 4 sierpnia doszło w bejruckim porcie do eksplozji 2750 ton składowanej saletry amonowej. Bejrut odbudowuje się po wybuchu, ale straty były ogromne. Przypomnijmy, że już w kilka dni po wybuchu raportowano o ogromnych szkodach. Wybuch zabił co najmniej 220 osób, ranił 6 tysięcy, pozbawił dachu nad głową 300 tysięcy mieszkańców. Na pomoc Libanowi ruszyły polskie organizacje pozarządowe – katolickie i świeckie oraz polscy ratownicy i strażacy. Jeszcze przed eksplozją Liban był w trudnej sytuacji, ponieważ zmagał się z kryzysami: ekonomicznym (z uwagi na kryzys walutowy, wyparowanie oszczędności Libańczyków), społecznym – uliczna rewolucja tzw. Saura, geopolitycznym (sytuacja choćby w sąsiedniej Syrii), uchodźczym (1/5 populacji Libanu to uchodźcy z Syrii) oraz zdrowotnym (epidemia COVID-19). Dla państwa, którego ekonomia była oparta na imporcie towarów, zniszczenie infrastruktury portowej było ciosem w gospodarcze serce kraju. Jeszcze przed detonacją mówiło się, że Liban stoi na skraju klęski głodu. Prawie 40 proc. populacji Libanu to chrześcijanie. Papież Franciszek podkreślił swoje „przywiązanie do umiłowanego ludu Libanu, który mam nadzieję odwiedzić jak najszybciej”.


Gdy Sudan Południowy ogłaszał secesję od muzułmańskiego południa, w 2011 roku, wydawało się, iż na mapie Afryki pojawia się stabilny kraj w którym wyznawcy Chrystusa odetchną od prześladowań. Jako inicjator i współorganizator koncertu ze zbiórką charytatywną dla Dżuby (stolica nowego państwa) ze wzruszeniem wspominam ten entuzjazm, który udzielał się wtedy całej chrześcijańskiej społeczności na myśl o odcięciu się społeczeństwa z serca Afryki od prześladującej ich islamistycznej centrali – rządzonej wtedy przez kata chrześcijan Omara al-Bashira. Tymczasem niedługo po ogłoszeniu niepodległości południowy Sudan pogrążył się w odmętach wojny domowej pomiędzy rywalizującymi o władzę plemionami: Dinka i Nuer. Bogaty w ropę naftową i złoto kraj mimo uniezależnienia się od Chartum wciąż jest rozgrywany przez niedawnego okupanta, a los wyznawców Chrystusa ciągle pozostaje trudny. Z kolei na północy w Nigerii – a nawet szerzej, w Afryce Zachodniej, dochodzi do ataków Boko Haram. Chociaż kolejni studenci są uwalniani to na własnej skórze przekonali się, że dżihadyści Boko Haram stanowią bezwzględną i sadystyczną organizację terrorystyczną atakującą najmłodszą część cywilnej ludności.
 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe