Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Daniel Obajtek: Musimy wyprzedzić przyszłość

Zapotrzebowanie na energię wzrasta na całym świecie. Jest to jedno z największych globalnych wyzwań. Z kolei Europejski Zielony Ład wymaga zasadniczej transformacji energetycznej, którą musimy przeprowadzić w Polsce. Temu sprostać może jedynie wielki koncern – taki program przedstawia prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie dla Tygodnika Solidarność. Właśnie energetyczna przyszłość Polski jest tematem numeru nowego wydania "TS"
 Najnowszy numer
/ Okładka Tygodnik Solidarność nr 30/2021

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

Na świecie produkuje się coraz więcej energii. Jednocześnie zmieniają się jej źródła. Zapotrzebowanie na energię wzrasta zarówno w gospodarce, jak i w społeczeństwach. Jest
to jedno z największych wyzwań dla świata, deficyt energii stałby się klęską cywilizacji. Pomimo atrakcyjności mikroenergetyki i prosumenckiej energetyki – zwłaszcza solarnej – temu wyzwaniu mogą sprostać jedynie wielkie koncerny.

- pisze Teresa Wójcik w ramach tematu numeru.

 

Pandemia sprawiła, że w ostatnim roku rzadziej prosiliśmy o podwyżki. Sami pracodawcy też niechętnie wychodzili z inicjatywą podnoszenia płac. Czy po popandemicznym otwarciu mamy większe szanse na to, że nasze zarobki pójdą w górę?

 

 

– W masie migrantów trafiających nad Wisłę jest wielu katolików. Od lat staram się otwierać Kościół na wiernych z innych krajów. Niestety ciągle panuje przekonanie, że to czysta egzotyka, a nie wyzwanie pastoralne – mówi misjonarz werbista o. dr Jacek Gniadek SVD, dyrektor Centrum Migranta Fu Shenfu i prezes Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Od przyszłego roku co dwa lata Rosja chce wodować gigantyczne lodołamacze atomowe, które mają udrożnić i dbać o przepustowość nowego morskiego połączenia między Azją a Europą. Nowa droga morska ma być konkurencją dla Kanału Sueskiego i jest elementem rosyjskich planów zdominowania arktyki i zagarnięcia znajdujących się tam złóż paliw kopalnych. Jednak rosyjskie plany mogą zostać szybko storpedowane przez Amerykanów, którzy również ostrzą sobie zęby na ziemski biegun północny. Arktyka zaczyna być coraz istotniejszym strategicznie terytorium naszej planety.

 

A oprócz tego inne artykuły i teksty naszych felietonistów:

Karol Gac w tekście "Zwycięstwo Putina"

Waldemar Biniecki "Budujmy siłę, budujmy Trójmorze"

Tomasz P. Terlikowski "LIturgia i arbitralne decyzje papieskie"

Tadeusz Płużański "Symbol Warszawy?"

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe