Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?
 Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?
/ grafika: 17bankow.com

Artykuł Sponsorowany

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?

Kredyt, czy pożyczka?
Zasadniczą kwestią, o której niestety zapominają nas (klientów) poinformować wierzyciele, jest to, że większość „kredytów” udzielanych drogą mobilną, to po prostu pożyczki, a więc zobowiązania o znacznie wyższej wartości. Dla przypomnienia,
pożyczka gotówkowa jest produktem finansowym, w przypadku którego wysokość kosztów nie jest na tym samym poziomie, co w przypadku kredytu. Dla porównania, RRSO zwykłego kredytu, może oscylować w granicach 10 – 12 procent. W przypadku pożyczki, wartość ta może wzrosnąć nawet do 18 procent. Przedkłada się to na wzrost raty nawet o kilkaset złotych, co – dla wielu domowych budżetów – może być katastrofalne w skutkach. Na szczęście informacje dotyczące wysokości ewentualnych rat i wskaźnik RRSO to dane, które można łatwo przeanalizować z poziomu aplikacji mobilnej (i nie tylko).

Automatyczne obliczanie zdolności
Niektóre banki w swoich aplikacjach mobilnych, wprowadzają funkcję
automatycznego obliczania zdolności kredytowej. Jest to funkcja skądinąd bardzo przydatna, ale też wiąże się z pewnymi nieścisłościami. Największą z nich są parametry pożyczki (lub kredytu), które automatycznie wpływają na wysokość miesięcznego zobowiązania. Należą do nich:

Możliwość przelewania wszystkich środków na konto w wybranym banku. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić nawet 2 – 3 punktów procentowych całej wartości kredytu. Taka obniżka będzie miała istotny wpływ na wysokość miesięcznej raty i z pewnością pomoże w uzyskaniu płynności finansowej gospodarstwa domowego. Przy zaciąganiu pożyczki (kredytu) przez aplikację mobilną, warto na to zwrócić istotną uwagę.

Ubezpieczenie – to prawdziwy temat – rzeka. W większości aplikacji informuje się, że wykupienie ubezpieczenia kredytu, w znacznym stopniu zmniejsza wysokość zaciąganej prowizji. Tak też jest w rzeczywistości, ale jego wysokość jest na tyle duża, że skutecznie kompensuje ona oszczędności wynikające z redukcji prowizji. Tym samym, zamiast płacić np. kilkadziesiąt złotych mniej, płacimy w rzeczywistości 200 – 300 złotych więcej.

Oferta to nie kwota
Pożyczka dostępna w ramach aplikacji mobilnej, jest – sama w sobie – narzędziem marketingowym. Potencjalny kredytobiorca jest od samego początku bombardowany informacjami dotyczącymi możliwości zaciągnięcia horrendalnie wysokich kwot pieniędzy. Tymczasem w praktyce, ich wartość jest uzależniona od wielu prostych czynników, w tym:

  • od okresu, na jaki jesteśmy zainteresowani kredytem gotówkowym; im będzie on dłuższy, tym większa szansa na uzyskanie zdolności ze strony banku,
  • od wykupionych ubezpieczeń i innych „produktów dodatkowych”, które – przy niskiej zdolności – mogłyby decydować o możliwości udzielenia i uruchomienia kredytu,
  • od kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, przy czym warto pamiętać, że chodzi tu o wydatki ponoszone na mieszkanie, dom, ale też żywność i leki; do tych kosztów nie wlicza się wydatków ponoszonych na rozrywkę itd.,
  • od rodzaju umowy o pracę, a także od miesięcznie uzyskiwanych dochodów: kwestia wysokości uzyskiwanych środków jest wiadoma wszystkim, z kolei umowa o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) gwarantuje, że pieniądze będą pozyskiwane w sposób terminowy,
  • liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, w którą wlicza się najczęściej tylko te osoby, które są utrzymywane przez wnioskodawcę; zgodnie z tym, do tej liczby nie należy wliczać wnioskodawcy, co zresztą jest częstym błędem popełnianym przez naprędce wypełniających wniosek klientów.

Poza tym zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że – mimo przesłania wniosku – bank i tak odrzuci go w trakcie oceny zdolności finansowej. Jeśli tak się stanie, zostaniemy o tym poinformowani poprzez aplikację (np. drogą powiadomień). Jeśli odpowiedź przesłana przez bank będzie negatywna, zostanie nam również przesłany kontakt do infolinii, która pomoże nam w uzyskaniu zdolności kredytowej (dla wybranego produktu finansowego). Dlatego wnioskowanie o kredyt poprzez aplikację, jest w rzeczywistości trudnym zadaniem i – z pewnością – dość ryzykownym przedsięwzięciem. Nie zapominajmy, że szansę mamy tylko jedną. Jeśli popełnimy błąd i nie otrzymamy decyzji pozytywnej, to nie będzie można skorzystać z oferty po raz drugi. Jedynym rozwiązaniem pozostanie wspomniany wcześniej kontakt z infolinią lub też wizyta w stacjonarnym oddziale banku.

Kilka słów podsumowania
Wnioskowanie o pożyczkę (kredyt) za pośrednictwem aplikacji mobilnej, jest rozwiązaniem dosyć prostym, które nie wymaga wizyty w banku. Niestety – za wygodę trzeba płacić! Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyższa o kilka punktów procentowych (w porównaniu do zwykłego kredytu), jest w tym przypadku istotnym kosztem.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Uszyły im serce z pasiaka. 79 lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie Wiadomości
Uszyły im serce z pasiaka. 79 lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie

5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, położonym niedaleko Pilzna. Żołnierze uratowali życie ponad tysiąca kobiet: w tym Polek, Francuzek, Rosjanek, a także kilkuset Żydówek, które Niemcy planowali spalić w barakach żywcem. Jest to jedyny w historii przypadek, kiedy polski odział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny.

Bójka na ulicy w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Bójka na ulicy w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

33-letni Mołdawianin w ciężkim stanie trafił do szpitala po zdarzeniu, do jakiego doszło w sobotę po południu na poznańskich Jeżycach. W sprawie zatrzymano 36-letniego mężczyznę.

Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i... z ostatniej chwili
Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: "Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i..."

"Czekam na twoich chłopców. Dostaną kawkę i ponarzekają na pensje. Ich szef to pewnie mój kolega z SP lub liceum" – pisze do ministra Marcina Kierwińskiego były wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz.

Nie żyje najcięższy człowiek w Wielkiej Brytanii. Lekarze nie pozostawiali złudzeń z ostatniej chwili
Nie żyje najcięższy człowiek w Wielkiej Brytanii. Lekarze nie pozostawiali złudzeń

Nie żyje Jason Holton, uważany za najcięższego człowieka w Wielkiej Brytanii. Zmarł w wieku 33 lat z powodu niewydolności narządów. Ważył około 317 kilogramów.

Nie żyje znany aktor, odtwórca roli króla Theodena z ostatniej chwili
Nie żyje znany aktor, odtwórca roli króla Theodena

W wieku 79 lat zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany z ról w filmach "Titanic" i "Władca Pierścieni".

Koniec dominacji polskich siatkarzy. Jastrzębski Węgiel przegrał w finale Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Koniec dominacji polskich siatkarzy. Jastrzębski Węgiel przegrał w finale Ligi Mistrzów

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali z włoskim Itasem Trentino 0:3 (20:25, 22:25, 21:25) w finale Ligi Mistrzów rozegranym w tureckiej Antalyi.

Dziennikarz pokazał wydruk z badania alkomatem: Każdy może z ulicy wejść z ostatniej chwili
Dziennikarz pokazał wydruk z badania alkomatem: "Każdy może z ulicy wejść"

– Podjechał, przebadał się, dostał kwit bez wypełnionych danych, ja go opublikowałem. Kolega pokazał mi, jak wygląda kwit wystawiany w takiej sytuacji. Choć mój znajomy nie planował nagrywać badania, to dyżurni na komendzie sami, z pewną nerwowością, mówili, aby niczego nie filmować. Chcieli nawet wyłączyć mu telefon – mówi serwisowi wpolityce.pl dziennikarz i publicysta Samuel Pereira.

Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi prawnymi konsekwencjami z ostatniej chwili
Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi "prawnymi konsekwencjami"

Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia - poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań – zapowiada minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Izrael odrzuca żądanie Hamasu w sprawie zakończenia wojny z ostatniej chwili
Izrael odrzuca żądanie Hamasu w sprawie zakończenia wojny

– Zakończenie wojny w Strefie Gazy utrzymałoby Hamas przy władzy – powiedział w niedzielę premier Izraela, odrzucając żądania Hamasu. Rząd Izraela podjął też decyzję o zamknięciu działalności katarskiej telewizji Al-Dżazira.

IMGW przestrzega: nadciągają burze z ostatniej chwili
IMGW przestrzega: nadciągają burze

W niedzielę IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla południa Polski w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.

REKLAMA

Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?
 Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?
/ grafika: 17bankow.com

Artykuł Sponsorowany

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?

Kredyt, czy pożyczka?
Zasadniczą kwestią, o której niestety zapominają nas (klientów) poinformować wierzyciele, jest to, że większość „kredytów” udzielanych drogą mobilną, to po prostu pożyczki, a więc zobowiązania o znacznie wyższej wartości. Dla przypomnienia,
pożyczka gotówkowa jest produktem finansowym, w przypadku którego wysokość kosztów nie jest na tym samym poziomie, co w przypadku kredytu. Dla porównania, RRSO zwykłego kredytu, może oscylować w granicach 10 – 12 procent. W przypadku pożyczki, wartość ta może wzrosnąć nawet do 18 procent. Przedkłada się to na wzrost raty nawet o kilkaset złotych, co – dla wielu domowych budżetów – może być katastrofalne w skutkach. Na szczęście informacje dotyczące wysokości ewentualnych rat i wskaźnik RRSO to dane, które można łatwo przeanalizować z poziomu aplikacji mobilnej (i nie tylko).

Automatyczne obliczanie zdolności
Niektóre banki w swoich aplikacjach mobilnych, wprowadzają funkcję
automatycznego obliczania zdolności kredytowej. Jest to funkcja skądinąd bardzo przydatna, ale też wiąże się z pewnymi nieścisłościami. Największą z nich są parametry pożyczki (lub kredytu), które automatycznie wpływają na wysokość miesięcznego zobowiązania. Należą do nich:

Możliwość przelewania wszystkich środków na konto w wybranym banku. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić nawet 2 – 3 punktów procentowych całej wartości kredytu. Taka obniżka będzie miała istotny wpływ na wysokość miesięcznej raty i z pewnością pomoże w uzyskaniu płynności finansowej gospodarstwa domowego. Przy zaciąganiu pożyczki (kredytu) przez aplikację mobilną, warto na to zwrócić istotną uwagę.

Ubezpieczenie – to prawdziwy temat – rzeka. W większości aplikacji informuje się, że wykupienie ubezpieczenia kredytu, w znacznym stopniu zmniejsza wysokość zaciąganej prowizji. Tak też jest w rzeczywistości, ale jego wysokość jest na tyle duża, że skutecznie kompensuje ona oszczędności wynikające z redukcji prowizji. Tym samym, zamiast płacić np. kilkadziesiąt złotych mniej, płacimy w rzeczywistości 200 – 300 złotych więcej.

Oferta to nie kwota
Pożyczka dostępna w ramach aplikacji mobilnej, jest – sama w sobie – narzędziem marketingowym. Potencjalny kredytobiorca jest od samego początku bombardowany informacjami dotyczącymi możliwości zaciągnięcia horrendalnie wysokich kwot pieniędzy. Tymczasem w praktyce, ich wartość jest uzależniona od wielu prostych czynników, w tym:

  • od okresu, na jaki jesteśmy zainteresowani kredytem gotówkowym; im będzie on dłuższy, tym większa szansa na uzyskanie zdolności ze strony banku,
  • od wykupionych ubezpieczeń i innych „produktów dodatkowych”, które – przy niskiej zdolności – mogłyby decydować o możliwości udzielenia i uruchomienia kredytu,
  • od kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, przy czym warto pamiętać, że chodzi tu o wydatki ponoszone na mieszkanie, dom, ale też żywność i leki; do tych kosztów nie wlicza się wydatków ponoszonych na rozrywkę itd.,
  • od rodzaju umowy o pracę, a także od miesięcznie uzyskiwanych dochodów: kwestia wysokości uzyskiwanych środków jest wiadoma wszystkim, z kolei umowa o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) gwarantuje, że pieniądze będą pozyskiwane w sposób terminowy,
  • liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, w którą wlicza się najczęściej tylko te osoby, które są utrzymywane przez wnioskodawcę; zgodnie z tym, do tej liczby nie należy wliczać wnioskodawcy, co zresztą jest częstym błędem popełnianym przez naprędce wypełniających wniosek klientów.

Poza tym zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że – mimo przesłania wniosku – bank i tak odrzuci go w trakcie oceny zdolności finansowej. Jeśli tak się stanie, zostaniemy o tym poinformowani poprzez aplikację (np. drogą powiadomień). Jeśli odpowiedź przesłana przez bank będzie negatywna, zostanie nam również przesłany kontakt do infolinii, która pomoże nam w uzyskaniu zdolności kredytowej (dla wybranego produktu finansowego). Dlatego wnioskowanie o kredyt poprzez aplikację, jest w rzeczywistości trudnym zadaniem i – z pewnością – dość ryzykownym przedsięwzięciem. Nie zapominajmy, że szansę mamy tylko jedną. Jeśli popełnimy błąd i nie otrzymamy decyzji pozytywnej, to nie będzie można skorzystać z oferty po raz drugi. Jedynym rozwiązaniem pozostanie wspomniany wcześniej kontakt z infolinią lub też wizyta w stacjonarnym oddziale banku.

Kilka słów podsumowania
Wnioskowanie o pożyczkę (kredyt) za pośrednictwem aplikacji mobilnej, jest rozwiązaniem dosyć prostym, które nie wymaga wizyty w banku. Niestety – za wygodę trzeba płacić! Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyższa o kilka punktów procentowych (w porównaniu do zwykłego kredytu), jest w tym przypadku istotnym kosztem.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe